Συνεχίζεται για έβδομη ημέρα σήμερα το 20ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης, που άνοιξε αυλαία την Παρασκευή 2 Μαρτίου.

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, οι αίθουσες Ολύμπιον, Παύλος Ζάννας αλλά και αυτές του Λιμανιού, Φρίντα Λιάππα, Τώνια Μαρκετάκη, Τζον Κασσαβέτης και Σταύρος Τορνές, άνοιξαν για το κοινό, προβάλλοντας ξεχωριστά ντοκιμαντέρ.

Να σημειωθεί ότι στη φετινή διοργάνωση εντάχθηκαν πλήρως οι δήμοι Καλαμαριάς και Παύλου Μελά στον προγραμματισμό, με καθημερινές προβολές στο Κέντρο Πολιτισμού Χρήστος Τσακίρης του Παύλου Μελά και το Δημοτικό Θέατρο Καλαμαριάς Μελίνα Μερκούρη. Και φυσικά στον χώρο INVR θα γίνουν οι προβολές του νέου διαγωνιστικού τμήματος του φεστιβάλ με ταινίες εικονικής πραγματικότητας.

Δείτε αναλυτικά το σημερινό πρόγραμμα προβολών:

ΤΖΟΝ ΚΑΣΣΑΒΕΤΗΣ

13:00 Δηλώσεις και διαδηλώσεις | Working In Protest

15:15 Το χτες του αύριο | Living in the Future's Past

18:00 Αυτοί που τόλμησαν: Διονύσιος Ίκκος

18:00 Ο αντάρτης χειρουργός | Rebellkirurgen

20:45 Κόντρα στον άνεμο: Άντι Γκoλντσγουόρθι | Leaning into the Wind: Andy Goldsworthy

23:00 Εργάτης του σινεμά | Filmworker

ΤΩΝΙΑ ΜΑΡΚΕΤΑΚΗ

12:45 In Situ

15:15 Interlude

15:15 Welcome... Καλωσόρισμα...

18:15 Θρύλοι των γηπέδων: Τάκης Λουκανίδης

20:00 Θραύσματα

20:00 Πατρίδα από μάρμαρο

22:30 Paranauê: The Documentary

ΟΛΥΜΠΙΟΝ

13:00 Το τέλος του κρέατος | Eine Welt Ohne Fleisch

15:00 Ζάλανας – Έρημη ακτή | Zalanasz – Pustry Brzeg 

15:00     Μπραγκίνο | Braguino

17:00 Οι σινε-φίλες | Las Cinephilas

18:30 Obscuro Barroco

20:30 Τζέιν | Jane

23:00 Μακαλά σημαίνει κάρβουνο | Makala

ΦΡΙΝΤΑ ΛΙΑΠΠΑ

13:30 Η φούστα δεν πάει στα βουνά | Señorita María, La Falda de la Montaña

18:00 Έξω            

18:00 Φαουέγια

20:30 Ευτυχισμένοι πρίγκιπες | Príncipes Felizes

23:00 Ζώντας για τη σόουλ | Living on Soul

ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΟΡΝΕΣ

13:15 Επιστροφή στην κορυφή | Επιστροφή στην κορυφή

15:30 Hotel Jugoslavija

17:30 Μετεωρίτες | Meteorlar

20:00 Ξαδέλφες | Primas

22:30 Κόμπι | Coby

ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

12:00 Μικαέλ Ζαν: Μια αφοσιωμένη γυναίκα | Un Film avec toi

13:15 Μια επίσκεψη στο στούντιο της Τζουν Λιφ – Η πρώτη μου ταινία | A Visit to June Leaf’s Studio – My First Film      

13:15 Πόλη των ονείρων | Dream City   

13:15 Σκηνές από τη ζωή του Άντι Γουορχολ: Φιλίες και συναντήσεις | Scenes from the Life of Andy Warhol: Friendships and Intersections

15:15 Στόμα-φωτιά | Boca de Fogo         

15:15 Φως | Light

17:00 Στο σπίτι του πατέρα μου | In het huis van mijn vader

19:15 Ιστορίες από το νησί Έλις: Ίχνη / Μνήμες | Recits d' Ellis Island: Traces / Memoires

21:30 Φαγητό στο χέρι | E Il Cibo Va

23:00 Χωρίς τίτλο | Untitled

ΜΕΛΙΝΑ ΜΕΡΚΟΥΡΗ

20:00 Πόντος: «Μνήμες στην ομίχλη του παρελθόντος»

ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΣΑΚΙΡΗΣ

-