Με ένα όνειρο τρελό! Μέγας ΠΑΟΚ, απέκλεισε την Μπενφίκα και είναι ένα βήμα πριν τα αστέρια!

15/09/2020 22:53
|
ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ

Ο ΠΑΟΚ έζησε μία μεγάλη ευρωπαϊκή βραδιά στην άδεια Τούμπα, παίρνοντας μία σπουδαία πρόκριση με νίκη 2-1 επί της Μπενφίκα!

Ο Δικέφαλος του Βορρά πήρε το εισιτήριο για τα πλέι οφ του Champions League και πλέον βρίσκεται μία ανάσα πριν από τη φάση των ομίλων, φτάνοντας ακόμη πιο κοντά στο όνειρο!

Στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης, ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει την Κρασνοντάρ σε διπλές αναμετρήσεις.

Οι “ασπρόμαυροι” άνοιξαν το γκολ με αυτογκόλ του Βερτόνγκεν στο 63΄, έπειτα από εξαιρετική προσπάθεια Γιαννούλη-Άκπομ, με τον Βέλγο αμυντικό να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του πριν εκτελέσει ο Γιαννούλης.

Στο 75ο λεπτό έγινε το 2-0 από Ζίβκοβιτς που είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή εννέα λεπτά νωρίτερα, στο 66΄, με τον Σέρβο να εκτελεί την πρώην ομάδα του μετά από υπέροχη ενέργεια, ενώ είχε προηγηθεί τρομερή προσπάθεια και ασίστ του Γιαννούλη.

Η Μπενφίκα κατάφερε μόνο να μειώσει στις καθυστερήσεις, με γκολ του Ράφα Σίλβα με κεφαλιά στο 94΄, ενώ νωρίτερα ο Σέρβος τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ είχε κάνει ορισμένες εντυπωσιακές αποκρούσεις.

Η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα ήταν καταπληκτική στο β΄ ημίχρονο, μετά από ένα πρώτο μέρος στο οποίο οι Πορτογάλοι είχαν την υπεροχή και οι γηπεδούχοι αμύνθηκαν σωστά με συγκέντρωση. Στο β΄ 45λεπτο ο ΠΑΟΚ χτύπησε στις αδυναμίες τους και με τρομερές ενέργειες έφτασε σε μία ιστορική νίκη-πρόκριση στο νοκ-άουτ ματς.

Όλοι οι παίκτες του Δικεφάλου πραγματοποίησαν μία εκπληκτική εμφάνιση τηρώντας το πλάνο του προπονητή, παίζοντας με μυαλό και πάθος.

Συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Α. Φερέιρα): Ζ. Ζίβκοβιτς, Ιγκανσον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Κρέσπο, Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Γιαννούλης, Πέλκας (66’ Α. Ζίβκοβιτς), Τζόλης, Άκπομ (70’ Σφιντέρσκι).

Μπενφίκα (Ζ. Ζεσούς): Βλαχοδήμος, Αλμέιδα, Ρούμπεν Ντίας, Βερτόνγκεν, Γκριμάλδο, Βάιγκλ, Πίζι, Τααράμπτ (78’ Ράφα), Εβερτον, Πεντρίνιο (65’ Νούνιες), Σεφέροβιτς (72’ Βινίσιους).