Αυτό είναι το πρόγραμμα των 46ων Δημητρίων!

|
THESTIVAL TEAM

Με μειωμένο προϋπολογισμό, μικρότερη διάρκεια και εκδηλώσεις που θα προβάλουν  το δυναμικό της πόλης πραγματοποιούνται…

φέτος τα Δημήτρια. Η Γιορτή της πόλης θα διαρκέσει απο τις 12 Σεπτεμβρίου έως τις 25 Οκτωβρίου και το εισιτήριο των εκδηλώσεων θα κυμανθεί μεταξύ 5- 15 ευρώ.

Το πρόγραμμα έχει ως εξής:

12/9

ΕΝΑΡΚΤΗΡΙΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗ :

Α. “ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΕΙΑ”,

Μία μεγάλη ανοιχτή εκδήλωση με δωρεάν είσοδο, εφαρμογή του μουσικο-εικαστικού μοντέλου της συνεύρεσης μεικτών μέσων σε ζωντανή απόδοση.

Συμμετέχουν :

1) ‘Autumn Song’ – Έλσα Μουρατίδου & Συνεργάτες

2) ‘Slaptongue Ensemble’ (7 Φλαουτίστες) – Σοφία Σταυροπούλου & Συν.

3) ‘Prefabricated Quartet’ – Θοδωρής Παπαδημητρίου, Μιχάλης Σιώνας
, Χρήστος Γούσιος, Δημήτρης Τασούδης.

4) ‘Milangeros’ – Γεώργιος Κανδυλίδης, Μαρία Μυλαράκη & Συνεργάτες

5) ‘Lemonostifel’ – Παναγιώτης Μανουιλίδης & Συνεργάτες

6) ‘Bahar’ – Χρήστος Μπάρμπας (νέϋ) & Συνεργάτες

7) Παιδική Xορωδία Συλλόγου Φίλων Μουσικής Θεσσαλονίκης (ΣΦΜΘ)

8) ‘Duo del Sud’ – Λέανδρος Μεγακλής (βιολί), Πώλα Δεληγιάννη (κιθάρα)

9) Κουαρτέτο Εγχόρδων – Γιάννης Στέφος, Χριστίνα Λαζαρίδου & Συν.

10) ‘Trio Balkano’ – Παντελής Στόικος & Συνεργάτες

11) Δημήτρης Μυστακίδης (ρεμπέτικη κιθάρα) & Συνεργάτες

(6 εμφανίσεις x 20 λεπτά)

12) Λουκάς Μεταξάς (κρουστά) & Κυριάκος Ταπάκης (ούτι)

13) Παιδική Χορωδία Αγίας Τριάδας – Βασίλης Παπακωνσταντίνου

14) Κώστας Μακρυγιαννάκης (κιθάρα) Θεόφιλος Σωτηριάδης (σαξόφωνο)

15) Ντουέτο Κιθάρας – Κυριακή Κόντη & Αθανάσιος Παύλου

16) ‘Speakeasies’ – Κατερίνα Σισσίνη & Συνεργάτες

17) Efren Lopez (Ισπανία) – Μεσαιωνική Μουσική solo & Σύμπραξη με ‘Yeden’

18) Έκτορας Λάππας (ηλεκτρικό βιολί)

19) ‘Πλειάδες’ (ΗπειρώτικοΤραγούδι) – Γεωργία Τέντα & Συνεργάτες

20) ‘3 DJs στο Λευκό Πύργο’: Ολοήμερο Δρώμενο

21) “Sax Nouveau” (15 Σαξόφωνα): Γεώργιος Λυγερίδης & Συνεργάτες

22) Γιάννης Ανισέγκος (φλάουτο), Χαράλαμπος Αγγελόπουλος (πιάνο)

23) “Duo Passe Partout”- Γεώργιος Λυγερίδης (saxophone) – Ευτυχία Βενιωτά (πιάνο)

24) Ρένα Μαύρου & Νίκος Ζαφρανάς (πιάνο, 4 χέρια)

25) Βαλέρια Χαριτίδου (πιάνο σόλο)

26) Φιλαρμονική Ορχήστρα Δήμου Θεσσαλονίκης

Β. ΣΥΜΦΩΝΙΚΗ ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Πρόγραμμα :

«ΚΟΡΙOΛΑΝΟΣ», OPUS 62

«ΤΡΙΠΛΟ ΚΟΝΣΕΡΤΟ ΜΠΕΤΟΒΕΝ»

Σολίστες:

Κωνσταντίνος Δεστούνης, πιάνο

Τιμόθεος Πετρίν, τσέλο

Δημήτρης Καρακαντάς, βιολί

Δ/ντής Ορχήστρας :

Μιχάλης Οικονόμου

Προαύλιο και περιμετρικά του Νέου Μεγάρου Μουσικής και σε επιλεγμένους χώρους του κτιρίου Μ2.

Μία παραγωγή του Φεστιβάλ των Δημητρίων

14/9

«ΜΟΥΣΙΚΑ ΝΙΑΤΑ-ΕΛΛΑΔΑ, ΤΟΥΡΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΗ ΑΝΑΤΟΛΗ»

Μεγάλη συναυλία της Ελληνο-Τουρκικής Ορχήστρας Νέων υπό τη διεύθυνση του διάσημου Julien Salemkour με τη συμμετοχή συνθετών και τη σύμπραξη σολίστ από τη Μέση Ανατολή.

ΜΜΘ (κτίριο Μ1)

Στο πλαίσιο του προγράμματος του ΥΠΠΟ «Σταυροδρόμι Πολιτισμών-Μέση Ανατολή»

16/9

“DOPA”

Από τη ομάδα σύγχρονου χορού AERITES.

Ε.Μ.Σ

16,17/9

“REWORKS”

Music and contemporary art festival 2011

ΒΙΛΚΑ

18/9

«ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΠΟΛΙΤΙΣΜΩΝ»

Σειρά πολιτιστικών events σε ανοιχτούς χώρους τη Β’ Δημοτικής Κοινότητας.

ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΧΩΡΟΙ ΤΗΣ Β’ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ

20/9-16/10

ΜΙΚΡΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ

με τη συμμετοχή των :

1.«ΤΟ ΙΔΡΥΜΑ», Abovo

2. «ΕΣΠΑΣΕ», του Στ. Χατζηαδαμίδη, σκηνοθεσία Χρ. Θεοδωρίδη

3. «ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥ ΑΔΑΜ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΥΑΣ», του Μαρκ Τουέιν σε σκηνοθεσία Λίλυ Μελεμέ.

4. «ΠΕΛΕΚΑΝΟΣ», του Στρίντμπεργκ σε σκηνοθεσία Σύλβιας Λιούλιου.

5. ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ-ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ, Τμήμα Θεάτρου Α.Π.Θ.

6. «ΟΙ ΔΙΚΑΙΟΙ», του Αλμπέρ Καμύ από την Ομάδα Σημείο Μηδέν

7. ΣΥΜΠΟΣΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΛΜΠΕΡ ΚΑΜΥ σε συνεργασία με το Γαλλικό Ισντιτούτο

ΑΝΕΤΟΝ,ΓΕΝΤΙ ΚΟΥΛΕ, ΕΠΤΑΠΥΡΓΙΟ

ΟΜΑΔΑ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΩΝ ΟΥΓΚΑ ΚΛΑΡΑ

Μία παραγωγή του Φεστιβάλ των Δημητρίων

21/9

TRIO ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟ SOLO

Χορεύουν :

Τάσος Καραχάλιος, Γιάννης Νικολαϊδης και Πόλυ Βόικου

ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

22/9

“MONGER”

Από την Ισραηλινή ομάδα χορού BARAKA MARSHAL

Ε.Μ.Σ.

Στο πλαίσιο του προγράμματος του ΥΠΠΟ «Σταυροδρόμι Πολιτισμών-Μέση Ανατολή»

24,25/9

MUMMENSCHANZ

Μετά από τρεις δεκαετίες παγκόσμιας επιτυχίας, με περιοδείες σε όλες τις ηπείρους, το περίφημο κουκλοθέατρο από την Ελβετία για πρώτη φορά στην Ελλάδα.

Μία παράσταση για όλες τις ηλικίες.

Ε.Μ.Σ.

MUMMENSCHANZ FOUNDATION

25-29/9

ΕΙΚΑΣΤΙΚΗ PERFORMANCE

“TONIGHT WE LOVE EACH OTHER”

Φίλιππος Τσιτσόπουλος

BLOCK 33

26/9

Συναυλία Μουσικής Δωματίου με τον καταξιωμένο Κύπριο πιανίστα ΚΥΠΡΙΑΝΟ ΚΑΤΣΑΡΗ σε συνεργασία με τον φημισμένο Ισραηλινό βαρύτονο DAVID SERERO.

Α.Π.Θ

Στο πλαίσιο του προγράμματος του ΥΠΠΟ «Σταυροδρόμι Πολιτισμών-Μέση Ανατολή»

26,27/9

“THE VEGETABLE ORCHESTRA”

Η Ορχήστρα Λαχανικών από τη Βιέννη σε μία συναυλία όπου τα λαχανικά είναι τα μουσικά όργανα.

ΜΜΘ (κτίριο Μ2)

 

29/9

“BACK”

Από την ομάδα σύγχρονου χορού της Ισπανίας, OTRA DANZA

Ε.Μ.Σ

Σε συνεργασία με την Πρεσβεία της Ισπανίας και το Ελληνοϊσπανικό Κέντρο Πολιτισμού Θεσσαλονίκης F.G.LORCA

30/9

ΚΡΑΤΙΚΗΣ ΟΡΧΗΣΤΡΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Πανευρωπαϊκή πρεμιέρα σε έργα του Χρήστου Χατζή.

Μ.Μ.Θ (κτίριο Μ1)

Σε συνεργασία με την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ

 

1/10

THE TEL AVIV SOLOISTS ENSEMBLE

Η διεθνώς καταξιωμένη Ορχήστρα Δωματίου υπό τη διεύθυνση του διάσημου νεαρού μαέστρου Barak Tal.

ΜΜΘ (κτίριο Μ2)

Στο πλαίσιο του προγράμματος του ΥΠΠΟ «Σταυροδρόμι Πολιτισμών-Μέση Ανατολή»

1,2/10

“RITTER, DENE, VOSS” σκηνοθεσία Krystian Lupa

EΘΝΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ STARY ΤΗΣ ΚΡΑΚΟΒΙΑΣ

Το κλασσικό έργο του Μπέρνχαρτ, σκηνοθετημένο από το Krystian Lupa, μία μεγάλη μορφή του Πολωνικού, αλλά και του Ευρωπαϊκού Θεάτρου.

Ε.Μ.Σ

3-16/10

“MUSIC GUERILLAS”

Οι αντάρτες της μουσικής

Όλοι οι συμμετέχοντες στην εναρκτήρια συναυλία,

για δύο βδομάδες θα «χτυπούν» σε σχολεία, πλατεία, γειτονιές και παιδοκλινικές της πόλης μας.

Σχολεία, Παιδιατρικές Κλινικές, Πλατείες, Μουσεία, Πλ. Αριστοτέλους κ.λ.π

5/10

Συναυλία της Σ.Ο.Δ.Θ.

Σολίστ:

Ιάσωνας Καραμείδης, βιολί

Δ/ντής Ορχήστρας :

Χάρης Ηλιάδης

Έργο :

Sibelius-κονσέρτο για βιολί και ορχήστρα

Α.Π.Θ.

 

5,6/10

“THIRD GENERATION”,

by Yael Roner & the Company.

Από το ιστορικό θέατρο SCHAUBÜHNE του Βερολίνου, το γνωστότερο και πιο επιτυχημένο καλλιτεχνικά θίασο της Γερμανίας.

Μία παράσταση με Γερμανούς, Ισραηλινούς και Παλαιστίνους ηθοποιούς, για τη σύγκρουση και τη συμβίωση των λαών που παρουσιάστηκε με μεγάλη επιτυχία σε ευρωπαϊκά θέατρα και φεστιβάλ.

Ε.Μ.Σ.

Στο πλαίσιο του προγράμματος του ΥΠΠΟ «Σταυροδρόμι Πολιτισμών-Μέση Ανατολή»

8/10

“THIS DOOR IS TOO SMALL (FOR A BEAR)”

Από την ομάδα σύγχρονου χορού NEED COMPANY, Βέλγιο

Ε.Μ.Σ

8/10

«ΚΟΥΑΡΤΕΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ», του Olivier Messiaen

Με τους:

ΑντώνηΣουσάμογλου-βιολί, Τίτο Γουβέλη-πιάνο,

Σπύρο Μουρίκη-κλαρινέτο, Άγγελο Λιακάκη-βιολοντσέλο

ΔΗΜΑΡΧΙΑΚΟ ΜΕΓΑΡΟ (αίθουσα πολλαπλών χρήσεων)

Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων

«5 + 1 ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΣΤΟ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ»

9,10/10

“THE TABLE”

Μία μουσικοθεατρική performance από τους KARBIDO.

Τέσσερις μουσικοί ερμηνεύουν μια μεγάλη ποικιλία μουσικών έργων με μοναδικό όργανο ένα τραπέζι.

Μία εντυπωσιακή παράσταση που ξεχώρισε στο φεστιβάλ του Εδιμβούργου.

Υπερώο Ε.Μ.Σ.

11/10

“MOTEL SELENIK”

Μουσική εμπνευσμένη από ήχους flamenco, balkan, swing, ρεμπέτικου, latin.

Με τους :

Κωστή Πουλιανάκη,

Στάθη Παρασκευόπουλο κ.α

ΔΗΜΑΡΧΙΑΚΟ ΜΕΓΑΡΟ (αίθουσα πολλαπλών χρήσεων)

Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων

«5 + 1 ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΣΤΟ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ»

Μία παραγωγή του Φεστιβάλ των Δημητρίων

12/10

ΜΟΥΣΙΚΗ

Συναυλία Μουσικής Δωματίου με το διεθνώς καταξιωμένο ΝΕΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΟΥΑΡΤΕΤΟ και τον παγκοσμίου φήμης νεαρό Ισραηλινό πιανίστα ISHAY SHAER.

ΜΜΘ (κτίριο Μ2)

Στο πλαίσιο του προγράμματος του ΥΠΠΟ «Σταυροδρόμι Πολιτισμών-Μέση Ανατολή»

13/10

“STORM AND COME”

Από την ομάδα σύγχρονου χορού Yasmin Godar

Ε.Μ.Σ

Στο πλαίσιο του προγράμματος του ΥΠΠΟ «Σταυροδρόμι Πολιτισμών-Μέση Ανατολή»

13/10

«ΤΑ 13 ΡΟΛΟΓΙΑ»

Μουσικό παραμύθι για μικρούς και μεγάλους με την Έλσα Μουρατίδου.

Πρωινή παράσταση

ΔΗΜΑΡΧΙΑΚΟ ΜΕΓΑΡΟ (αίθουσα πολλαπλών χρήσεων)

Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων

«5 + 1 ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΣΤΟ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ»

14/10

“BERLIN PIANO PERCUSSION” με τον Πρόδρομο Συμεωνίδη στο πιάνο και άλλους καλλιτέχνες.

Συναυλία στη μνήμη του Ιάννη Ξενάκη με αφορμή τα 10 χρόνια από το θάνατό του.

Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης

Σε συνεργασία με το Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης

15/10

ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΑΝΑΛΟΓΙΟ αφιερωμένο στον Οδυσσέα Ελύτη, βασισμένο στο διαλογικό του ποίημα ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ.

Αποσπάσματα από το έργο, καθώς και τραγούδια σε μουσική Κ.Βόμβολου θα ερμηνεύσουν φοιτητές του Τμήματος Θεάτρου Α.Π.Θ. και οι ηθοποιοί Έφη Σταμούλη και Δημήτρης Ναζίρης. Από την ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗ ΣΚΗΝΗ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ στο πλαίσιο

2011:Έτος Ελύτη

ΔΗΜΑΡΧΙΑΚΟ ΜΕΓΑΡΟ (αίθουσα πολλαπλών χρήσεων)

16/10

“MILLANGEROS”

Χορεύοντας στους ρυθμούς του tango.

Με τους Γιώργο Κανδυλίδη, Μαρία Μυλαράκη, Χρίστο Γρίμπα κ.α.

ΔΗΜΑΡΧΙΑΚΟ ΜΕΓΑΡΟ (αίθουσα πολλαπλών χρήσεων)

Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων

«5 + 1 ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΣΤΟ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ»

Μία παραγωγή του Φεστιβάλ των Δημητρίων

17/10

ΣΥΝΑΥΛΙΑ-ΑΦΙΕΡΩΜΑ στη Ρόζα Εσκενάζυ, την πρώτη και σημαντικότερη τραγουδίστρια της Ελληνικής ρεμπέτικης μουσικής, από το μουσικό πολυεθνικό γκρουπ «Καναρίνι μου γλυκό» με τη Yasmin Levy στο τραγούδι.

Α.Π.Θ.

Στο πλαίσιο του προγράμματος του ΥΠΠΟ «Σταυροδρόμι Πολιτισμών-Μέση Ανατολή»

18/10

RUCNER STRING QUARTET

Κουαρτέτο μουσικής δωματίου από την Κροατία.

ΔΗΜΑΡΧΙΑΚΟ ΜΕΓΑΡΟ (αίθουσα πολλαπλών χρήσεων)

Σε συνεργασία με το Προξενείο της Κροατίας και το Υπουργείο Πολιτισμού της Κροατίας

 

20/10

«ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΥΣ ROBERT SCHUMANN & GUSTAV MAHLER»

Με τους :

Νίκο Σπανό-κόντρα τενόρο, Σοφία Κυανίδου-σοπράνο,

Νίκο Ζαφρανά-πιάνο.

ΔΗΜΑΡΧΙΑΚΟ ΜΕΓΑΡΟ (αίθουσα πολλαπλών χρήσεων)

Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων

«5 + 1 ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΣΤΟ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ»

21/10

“RISING STARS”

Συναυλία Μουσικής Δωματίου.

Με τους :

Βασίλη Ρακιτζή-πιάνο, Ιωάννα Σειρά-βιολοντσέλο,

Χαρά Κανατίδου-βιολί

ΔΗΜΑΡΧΙΑΚΟ ΜΕΓΑΡΟ (αίθουσα πολλαπλών χρήσεων)

Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων

«5 + 1 ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΣΤΟ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ»

 

22,23,24/10

«ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ»

Μαραθώνια σπονδυλωτή παράσταση με σύντομα μονόπρακτα που θα δημιουργήσουν (15) νέες δυναμικές ομάδες θεάτρου της πόλης μας.

Ομάδες που συμμετέχουν:

A4M (Αφορμή)

Ars Moriendi

Θεατρική ομάδα ρίSκο

C for Circus

Passatempo

Μαύρος Γάντζος

Μικρό Θέατρο

Άνευ Προηγουμένου

Jouet

SourLiBooM

Ούγκα Κλάρα

Ομάδα Τέχνης Oberon

Κέντρο Θεατρικής Έρευνας

Σχήμα Εκτός Άξονα

Ομάδα Contact

ΑΝΕΤΟΝ

Μία παραγωγή του Φεστιβάλ των Δημητρίων

24/10

ΝΤΟΥΟ Γιάννη Τσιτσελίκη- τσέλο και Μαρίας Αστεριάδου-πιάνο

Σε έργα των F. Chopin, L.V.Beethoven, C. Franck

Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης

Σε συνεργασία με το Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης

«ΕΠΙΒΑΤΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ»

Χορός με τρεις performers: Κώστας Γεράρδος, Δημήτρης Τσιαπκίνης, Χρήστος Στρινόπουλος

ΟΛΘ

Επιβατικός Σταθμός

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ «ΕΝ ΛΕΥΚΩ»

Ένα αφιέρωμα που βασίζεται στη σχέση του συγγραφέα με το Γαλλικό Ινστιτούτο, τη μαθητεία του στο χώρο αυτό και την συμβολή της γαλλικής γλώσσας στην μετέπειτα εξέλιξη του ανθρώπου και του καλλιτέχνη.

ΓΚΑΛΕΡΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΧΩΡΟΙ ΤΟΥ ΓΑΛΛΙΚΟΥ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ

25/10

ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ

Συναυλία με την BIG BAND του Δ.Θ. & τους LIDDΥ HOPPER σε ρυθμούς swing

ΛΙΜΑΝΙ ΑΠΟΘΗΚΗ Γ’

Ακολουθήστε το Thestival στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από τη Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και τον κόσμο.