Παθιασμένος Άρης έβγαλε αντίδραση απέναντι στον Ολυμπιακό

Φωτογραφία: Intime
|
THESTIVAL TEAM

Παίζοντας με πάθος και δύναμη ο Άρης αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Super League.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί για την εστία του Κουέστα. Στο πέμπτο λεπτό ο Ελ Κααμπί έκανε την κεφαλιά αλλά ο Κουέστα απέκρουσε. Ο Ισπανός τερματοφύλακας μάζεψε την μπαλα από τα δίχτυα του τρία λεπτά αργότερα αλλά μετά από εξέταση VAR το τέρμα ακυρώθηκε ορθώς για φάουλ του Ζέλσον Μαρτινς στον Μοντόγια στην αρχή της φάσης.

Στο 12΄ο Άρης έφτασε για πρώτη φορά στην εστία του Τζολάκη επικίνδυνα αλλά το σουτ του Σαβέριο κόντραρε στον Ιμπόρα και ο Κάρμπο έδιωξε. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και έγιναν απειλητικοί αλλά η προσπάθεια του Μοντόγια και η εκτέλεση φάουλ του Νταρίντα δεν είχαν αποτέλεσμα. Ο Ολυμπιακός απείλησε στο 21ο λεπτό με σουτ του Έσε αλλά ο Κουέστα απέκρουσε εντυπωσιακά με το ένα χέρι.

Ο Ισπανός πορτιέρο έσωσε την εστία του και τέσσερα λεπτά αργότερα στην κεφαλιά του Γιόβετιτς. Στο 26΄ο Ιμπόρα σημάδεψε το δοκάρι όπως και ο Ελ Κααμπί στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου καθώς ο Τζολάκης απέκρουσε το σουτ του Φετφατζίδη.

Το δεύτερο μέρος άρχισε ιδανικά για τον Άρη, ο οποίος πήρε το προβάδισμα στο 48ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ντόη έχασε την μπάλα από τον Μορόν και εκείνος βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση, πέρασε τον Κάρμον και νίκησε τον Τζολάκη για το 1-0. Ο Ολυμπιακός βρήκε αντίδραση στο 53ο λεπτό όταν μετά από λάθος του Οντουμπάτζο, ο Φορτούνης έγινε αποδέκτης της μπάλας, έδωσε στον Ζέλσον Μάρτινς που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Τρία λεπτά αργότερα ο Πορτογάλος απείλησε ξανά αλλά ο Κουέστα έδιωξε σε κόρνερ. Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν στα τελευταία λεπτά προσπαθώντας να φτάσουν σε ένα δεύτερο γκολ κάπως ανορθόδοξα αφού επιχειρούσαν πολλές μακρινές μπαλιές που ήταν βούτυρο στο ψωμί του Κουέστα.

Οι συνθέσεις της αναμέτρησης

Άρης: Κουέστα, Οντουμάτζιο, Μοντόγια, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Ζουλ, Νταρίντα (92’ Ρόουζ), Σουλεϊμάνοφ, Φετφατζίδης (60’ Μανού Γκαρθία), Σαβέριο (60΄Ζαμόρα), Μορόν

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Κάρμο, Ντόη, Ροντινέι, Ορτέγκα, Ιμπόρα, Έσε (66’ Τσικίνιο), Μαρτίνς (79’ Ναβάρο), Φορτούνης, Γιόβετιτς (66’ Ποντένσε), Ελ Κααμπί (89΄Ελ Αραμπί).

Κίτρινες: Μαρτίνς, Ζαμόρα

Πηγή: metrosport.gr

Ακολουθήστε το Thestival στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από τη Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και τον κόσμο.