Ο Άρης ηττήθηκε (1-0) στη Λεωφόρο και έδωσε μικρό προβάδισμα Ευρώπης στον Παναθηναϊκό

Φωτογραφία: Intime
|
THESTIVAL TEAM

Ο Αρης ήθελε να πάρει κάτι θετικό στη Λεωφόρο, βαθμό ή βαθμούς, όμως η ανόητη κόκκινη κάρτα του Καμαρά λίγο πριν το ημίχρονο, του το στέρησε και τον έριξε στην 4η θέση. Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος και κέρδισε με 1-0, με τον Αρη να έχει παράπονα από την διαιτησία του Αγκάγιεφ.

Προβάδισμα Παναθηναϊκού, κρέμασε τον Αρη ο Καμαρά

Το πρώτο ημίχρονο στη Λεωφόρο ήταν γεμάτο συγκινήσεις, με γκολ, ευκαιρίες και μία κόκκινη κάρτα. Μόλις στο 2ο λεπτό ήρθε μια ευκαιρία για τον Αρη. Ο Γκάμα επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο 20’ ο Παναθηναϊκός έχασε τεράστια ευκαιρία. Ο Γκατσίνοβιτς γύρισε στον Παλάσιος που από κοντά έκανε το σουτ στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι του Κουέστα. Πέντε λεπτά αργότερα ο Πέρεθ έκανε ένα καλό σουτ από μακριά, με τον Κουέστα να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.

Η πίεση τους πράσινους έφερε αποτέλεσμα και στο 28’ έγινε το 1-0. Ο Αϊτόρ εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, ο Σένκφελεντ έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κουέστα.

Στο 37’ η ομάδα του Γιοβάνοβιτς απείλησε εκ νέου. Ο Βέλεθ έπιασε την κεφαλιά μετά από φάουλ του Αϊτόρ με τον Κουέστα να μπλοκάρει. Στο τέλος του ημιχρόνου ο Αρης έμεινε με δέκα παίκτες. Στο 42’ ο Καμαρά πήρε μια κίτρινη κάρτα και δύο λεπτά αργότερα ο Αφρικανός αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για ανόητο τάκλιν στον Βιγιαφάνιες στη μεσαία γραμμή.

Βελτιώθηκε ο Αρης, τον κράτησε ο Κουέστα

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αρης μπήκε βελτιωμένος αλλά το γεγονός πως έπαιζε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Καμαρά, δεν του έδωσε το δικαίωμα να φτάσει στην ισοφάριση. Η πρώτη ευκαιρία όμως ήταν για τον Παναθηναϊκό στο 50’. Ο Ιωαννίδης έκλεψε την μπάλα μετά από λάθος του Μπράμπετς, αλλά στη συνέχεια ο Τσέχος έκοψε το κοντινό σουτ του Αϊτόρ.

Στο 54ο λεπτό ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Αρη. Ο Γκάνεα έπιασε το σουτ από καλή θέση στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Αρη. Ο Ιτούρμπε έκανε το γύρισμα στον Μαντσίνι, εκείνος από κοντά προσπάθησε για το 1-1 αλλά ο Μπρινιόλι έδιωξε με τα πόδια την τελευταία στιγμή.

Ακριβώς στην επόμενη φάση ο Παναθηναϊκός έφτασε μια ανάσα από το 2-0. Ο Ιωαννίδης από εξαιρετική θέση έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα άουτ ενώ πίσω του ήταν μόνος του ο Παλάσιος. Τρία λεπτά αργότερα, ο Κουέστα είπε όχι στο δυνατό σουτ του Αϊτόρ. Στο 60′ ο Αρης ζήτησε πέναλτι σε χέρι του Βέλεθ όμως ο Αγκάγιεφ έδειξε παίζεται.

Στο 65’ ο Παναθηναϊκός έχασε ακόμη μία ευκαιρία να «κλειδώσει» τη νίκη του. Ο Βιγιαφάνιες εκτέλεσε το φάουλ και έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ. Μετά από τέσσερα λεπτά, ο Παλάσιος επιχείρησε το σουτ, με τον Κουέστα να διώχνει εξαιρετικά σε κόρνερ και τον διαιτητή να δίνει άουτ.

Η τελευταία ευκαιρία του αγώνα ανήκε στον Αρη, με τον Ντιαγέ να κάνει το σουτ όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Πηγή: metrosport.gr

Ακολουθήστε το Thestival στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από τη Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και τον κόσμο.