Elite League: Φοβερή ανατροπή του Ηρακλή στα Μέγαρα με τρίποντο buzzer beater (video)

Φωτογραφία: Intime
|
THESTIVAL TEAM

Την πρώτη νίκη από τις τέσσερις που χρειάζεται για να περάσει στο Final 4 της Elite League πέτυχε σήμερα το απόγευμα ο Ηρακλής στα Μέγαρα, με μεγάλο τρίποντο στο φινάλε του Μιχάλη Σπρίντζιου.

Ο Ηρακλής βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ και σε θέση να «κυνηγάει» τη ΝΕ Μεγαρίδας στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με κακές επιλογές και δεν κατάφερε να περάσει μπροστά απέναντι στους γηπεδούχους.

Το ημίχρονο έκλεισε με τη ΝΕ Μεγαρίδας μπροστά στο σκορ με απόσταση ασφαλείας 37-29 και τον Ηρακλή να προκαλεί προβληματισμό σε άμυνα και επίθεση.

Εξαπέλυσε αντεπίθεση στο δεύτερο

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής έκανε την αντεπίθεσή του βελτιώνοντας την εικόνα του και κάλυψε τη διαφορά.

Κατάφερε να κλείσει την 3η περίοδο με διαφορά στους 4 πόντους 56-52, με μεγάλο τρίποντο του Μαστρογιαννόπουλου.

Παρ’ ότι διαιτητικά σε αρκετές φάσεις οι «κυανόλευκοι» δέχθηκαν άδικες αποφάσεις, κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους και έφτασαν στο -1 με 56-55, με καλή άμυνα και λύσεις στο σκοράρισμα.

Στη συνέχεια ωστόσο αν και στην άμυνα ξεκίνησε αποτελεσματικά, επιθετικά πέταξε ευκαιρίες για… προσπέραση στη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Ηρακλής πέρασε μπροστά στο σκορ 58-59, περίπου 6:30 πριν τη λήξη του αγώνα.

Με το σκορ στο ταμπλό να δείχνει 61-63 και σχεδόν 3 λεπτά πριν τη λήξη, η ΝΕ Μεγαρίδας πήρε προβάδισμα 64-63 με μεγάλο τρίποντο και με τον Ηρακλή να χάνει και την κατοχή στην επόμενη φάση.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 70-65, αλλά ο Ηρακλής μπήκε ξανά στο ματς με εύστοχες επιθέσεις και καλή άμυνα στο 70-69.

Στην τελευταία επίθεσή του ο Ημίθεος κέρδισε φάουλ με τον Κάρι, 10,4 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Στην επαναφορά ο Σοκ πάσαρε στον Κάρι και εκείνος είδε μόνο τον Σπρίντζιο που με τρίποντο από την αριστερή γωνία έβαλε τον Ηρακλή μπροστά με 70-72, στα 2,9 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Διαιτητές: Τσαρούχα – Τσιμπούρης – Λουλουδιάδης (Παυλόπουλος)

Δεκάλεπτα: 24-16, 37-29, 65-52, 70-72

Νεανική Εστία Μεγαρίδας (Μάνταλος): Μπράντφορντ 15 (3), Μαλούκος, Γκάτζιας 11 (3), Ζαραϊδώνης 10 (1), Τσόχλας 3 (1), Κοκορέλης 3 (1), Καλλινικίδης 2, Αρνόκουρος 4, Μαντίκος 6 (2), Γερομιχαλός 16.

Ηρακλής (Κακιούσης): Παπαρέγκας 3 (1), Σοκ 3 (1), Πουλιανίτης 2, Πράπας, Μαλέσεβιτς 15 (1), Σπρίντζιος 3 (1), Κάρι 13 (1), Κώττας 8, Σαρικόπουλος 9, Μαστρογιαννόπουλος 16 (2).

Πηγή: metrosport.gr

Ακολουθήστε το Thestival στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από τη Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και τον κόσμο.