Σπουδαία νίκη για τον ΠΑΟΚ, υπέταξε το Περιστέρι στο “Παλατάκι”

|
ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ

Με εξαιρετική απόδοση και ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ νίκησε το Περιστέρι με σκορ 87-73 στην “PAOK Sports Arena” για την 13η αγωνιστική της Basket League.

Ανακάλυψε και εσύ την νέα σειρά PAOK FC Team Line 18-19 στα PAOK FC Official Stores

Αυτή ήταν η 8η νίκη του Δικεφάλου του Βορρά στο πρωτάθλημα (8-5 στη βαθμολογία), ενώ το Περιστέρι ηττήθηκε για τρίτη φορά στη φετινή Α1 (10-3) μετά από τις δύο ήττες που είχε από Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό, όμως παραμένει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το Περιστέρι μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση στο “Παλατάκι” και στα δύο πρώτα δεκάλεπτα είχε το προβάδισμα με τον εντυπωσιακό Χάροου να κάνει φοβερά πράγματα. Βέβαια, οι “ασπρόμαυροι” είχαν και παράπονα από την διαιτησία στο πρώτο μέρος σε ένα παιχνίδι με ένταση.

Στην τρίτη περίοδο η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην. Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά και έκανε την ανατροπή με επιμέρους σκορ 31-15 στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Δικέφαλος κράτησε το πάνω χέρι και στο τέλος διαχειρίστηκε το προβάδισμα κερδίζοντας και με σημαντική διαφορά (+13).

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο τρομερός Φιλ Γκος με 24 πόντους, ενώ σε ακόμη ένα ματς η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε εξαιρετικό ποσοστό στα σουτ τριών πόντων, μετρώντας 16/31 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 35-42, 66-57, 87-73

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης 9 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαργαρίτης 16 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Τέπιτς, Χάτσερ 16 (2/7 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζόουνς 12 (4/6 τρίποντα), Ζάρας, Χρυσικόπουλος, Σχίζας, Αθηναίου, Γκάρετ 10 (5/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκος 24 (4/6δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/8 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 5 (1/9 σουτ, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάροου 18 (3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Γκρέι 6 (2), Αγραβάνης 5 (1), Ντάνιελ 9, Μουράτος 9, Σκορδίλης 2, Φιλιππάκος, Μπεντίλ 9 (1), Σίρκο 3, Κάλαχαν 7 (1)

Ακολουθήστε το Thestival στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από τη Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και τον κόσμο.