Ο Κώστας Σλούκας αστόχησε στην τελευταία από τις τρεις βολές που εκτέλεσε δύο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του παιχνιδιού και η Εθνική μας ομάδα ηττήθηκε με 79-78 από την Βραζιλία, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του Παγκοσμίου Κυπέλλου στην Κίνα.

Πλέον, με μία νίκη και μία ήττα στον όμιλο, η "επίσημη αγαπημένη" θα παίξει ματς-τελικό για την πρόκριση κόντρα στη Νέα Ζηλανδία, το μεσημέρι της Πέμπτης (15:00) για την τελευταία αγωνιστική της α΄ φάσης της διοργάνωσης. Η Βραζιλία εξασφάλισε από σήμερα το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο κάνοντας το "δύο στα δύο".

Η "γαλανόλευκη" πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στις δύο πρώτες περιόδους, έφτασε μέχρι και το +17 τη διαφορά (23-40) όμως πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 10 πόντων (30-40) και στο τρίτο δεκάλεπτο έπεσε κατακόρυφα η απόδοσή της.

Η Σελεσάο μετέτρεψε την αναμέτρηση σε ντέρμπι παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 56-53 στο τέλος της γ΄ περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Βραζιλιάνοι είχαν το πάνω χέρι, όμως η ελληνική ομάδα πάλεψε μέχρι τέλους για την ανατροπή.

Στα 4.2'' για το τέλος, ο Μπαρμπόσα είχε τη δυνατότητα να "τελειώσει" το παιχνίδι, όμως αστόχησε στην πρώτη από τις δύο βολές που εκτέλεσε και έμεινε το 79-76. Στα 2.1'' για το τέλος, ο Σλούκας κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για σουτ τριών πόντων πίσω από το κέντρο! Ο Λουσάντα έκανε ένα απίθανο λάθος, αφού προσπάθησε να τον κόψει από εκεί και του έδωσε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με τις τρεις βολές και να στείλει το ματς στην παράταση. Ωστόσο, ο Έλληνας γκαρντ αστόχησε στην τελευταία βολή και η Ελλάδα ηττήθηκε με 79-78.

Πρίντεζης (20π.) και Καλάθης (16π.) ήταν οι δύο παίκτες της Εθνικής που ξεχώρισαν, με τον Γιάννη να βάζει μεν 13 πόντους, αλλά να είναι καλά μπλοκαρισμένος στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Βαρεζάο με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 30-40, 56-53, 79-78.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Μπαρμπόσα 13, Μπενίτε, Καμπόκλο 8 (2 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα), Φελίτσιο 2, Γκαρσία 13 (4/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5/6 βολές, 6 ασίστ), Χουέρτας 2 (1/6 σουτ), Λίμα, Λουσάντα, Λουζ 4 (6 ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Μαρκίνιος 15 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Βαρεζάο 22 (10/17 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

ΕΛΛΑΔΑ: Γιάννης 13 (3/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 7/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα, 1 τάπα σε 28'35''), Θανάσης, Μπουρούσης 4 (0/4 σουτ, 4/4 βολές), Καλάθης 16 (3/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Παπαγιάννης 4 (2/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (1/5 τρίποντα), Πρίντεζης 20 (2/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/5 βολές), Σλούκας 9 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 11 ασίστ).