Η… “κατάρα” χτύπησε ξανά τον ΠΑΟΚ στο Champions League: Άδοξος αποκλεισμός από την Κρασνοντάρ

30/09/2020 23:50
|
ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ

Για άλλη μια χρονιά ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά στο όνειρο της πρόκρισης στους ομίλους του Champions League, όμως αυτό μετατράπηκε και πάλι σε… εφιάλτη.

Ο Δικέφαλος του Βορρά ηττήθηκε με 1-2 από την Κρασνοντάρ στην άδεια Τούμπα και σε συνδυασμό με την ήττα του με το ίδιο σκορ στο πρώτο ματς, δεν κατάφερε ούτε φέτος να πετύχει τον μεγάλο στόχο δεκαετιών.

Όλα στο ματς έγιναν ουσιαστικά μέσα σε ένα πεντάλεπτο που έκρινε τα πάντα! Ο κορυφαίους του γηπέδου Ελ Καντουρί ισοφάρισε προσωρινά (77΄) το αυτογκόλ του Μιχαηλίδη (73΄), όμως η Κρασνοντάρ καθάρισε την πρόκριση παίρνοντας ξανά το προβάδισμα μόλις ένα λεπτό αργότερα, με γκολ του Καμπελά στο 78ο λεπτό!

Η ρωσική ομάδα πήρε το εισιτήριο για τη φάση των ομίλων της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης για πρώτη φορά στην ιστορία της, ενώ οι “ασππρόμαυροι” θα συνεχίσουν στους ομίλους του Europa League.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού κι έτσι του μένει μεγαλύτερη πικρία για το ότι δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη-πρόκριση. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα είχε τον απόλυτο έλεγχο, δεν απειλήθηκε καθόλου και είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες με Ζίβκοβιτς και Κρέσπο. Στο ξεκίνημα του β΄ μέρους οι γηπεδούχοι πίεζαν ακόμη περισσότερο δημιουργώντας φάσεις. Ωστόσο, πήραν και ρίσκα με στόχο να έρθει το πολυπόθητο γκολ.

Στο 73΄ ήρθε η άτυχη στιγμή του Μιχαηλίδη που άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ζίβκοβιτς και άνοιξε το σκορ για τους Ρώσους. Ωστόσο, η απάντηση ήρθε άμεσα με τον Ελ Καντουρί που ήταν ο κορυφαίος του αγώνα να ισοφαρίζει με κεφαλιά τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο Δικέφαλος όμως δεν κατάφερε να αντέξει και δέχτηκε δεύτερο γκολ ένα λεπτό μετά, με τον Καμπελά να διαμορφώνει το τελικό 1-2 στο 78΄τελειώνοντας την υπόθεση πρόκριση.

Συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Γιαννούλης, Ίνγκασον, Βαρέλα (Σφιντέρσκι 76′), Μιχαηλίδης, Κρέσπο (Ουαγκέ 58′), Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Πέλκας (Τσόλακ 58′), Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης.

Κράσνονταρ: Σαφόνοβ, Πετρόβ, Μαρτίνοβιτς, Κάιο, Ραμίρεζ, Ούτκιν (Σμολίνκοφ 58′), Καζίνσκι (Καμπολόφ 83′), Βιλένα, Κλάεσον, Καμπελά, Μπεργκ.