Διέλυσε τον Πανθρακικό ο ΠΑΟΚ  με 1-4. Ο "Δικέφαλος" βρέθηκε πίσω με 1-0 αλλά ήταν...

ισοπεδωτικός στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τους τρεις βαθμούς. Σκόρερ οι Λάζαρ, Σαλπιγγίδης (έχασε πέναλτι), Γιάννου και Σταφυλίδης

Στο 20' ο Λίνο επιχείρησε να σκοράρει με εκτέλεση φάουλ από μακρινή απόσταση, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. O ΠΑΟΚ πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, ενώ ο Πανθρακικός έκανε αισθητή την παρουσία του μόνο με κάποια "ξεσπάσματα". Κόντρα, πάντως, στην ροή του αγώνα ο Πανθρακικός προηγήθηκε στο 32. Ο Μίνγκα σέντραρε από τα δέξια η μπάλα βρήκε στον Κάτσε και κατέληξε στα δίχτυα, σε μία περίεργη φάση.

Στο 38', ωστόσο, τα αριθμητικά δεδομένα άλλαξαν, όταν ο Σαλπιγγίδης κέρδισε πέναλτι από τον Κουτσόπουλο και μαζί την αποβολή του γκολκίπερ του Πανθρακικού. Ο Αντίλοβιτς, όμως, που πέρασε στην θέση του Κουτσόπουλου νίκησε τον Σαλπιγγίδη ο οποίος ανέλαβε την εκτέλεση και κράτησε το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων, ενώ στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους η μπάλα στρώθηκε στον Λάζαρ στο ύψος του πέναλτι, αλλά το σουτ που έπιασε πέρασε ψηλά άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές και τον ΠΑΟΚ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 55' ο Λόρενς έβγαλε τον Σαλπιγγίδη τετ α τετ, ο επιθετικός του "Δικεφάλου" σκόραρε, αλλά είχε υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ, ενώ λίγο αργότερα ο Λόρενς ελίχθηκε έξω από την περιοχή, σούταρε, όμως, η μπάλα έφυγε έξω. Ο Γιώργος Δώνης βλέποντας προβλήματα στην ανάπτυξη του ΠΑΟΚ στο 59' πέρασε στο ματς τον Κατσουράνη. Ο Λουσέρο στο 61' δεν κατάφερε να νικήσει τον Χακόμπο, την ώρα που ο "Δικέφαλος" δεν έβρισκε διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε.

Ο Λάζαρ, ωστόσο, είχε την λύση. Στο 70' ο Ρουμάνος μέσος πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή του Πανθρακικού, "άδειασε" τρεις αντιπάλους, μπήκε στα καρέ των γηπεδούχων και με ψύχραιμο πλασέ έφερε τον αγώνα στα ίσα. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει και στο 76' έφτασε στην ανατροπή μετά από σέντρα του Λίνο και εύστοχη κεφαλιά του Σαλπιγγίδη. Το κερασάκι στην τούρτα (1-3) έβαλαν ο Γιάννου στο 87' μετά από ασίστ του Κατσουράνη και ο Σταφυλίδης στις καθυστερήσεις έπειτα από σέντρα του Αποστολόπουλου.

Πληροφορίες: olapaok