Ο Άρης των αρκετών σημαντικών απουσιών, που έχασε και τον Ιντέγε με τραυματισμό στο πρώτο ημίχρονο, ηττήθηκε με 4-2 από τον Ολυμπιακό στο "Καραϊσκάκη", για την 19η αγωνιστική της Super League.

Οι "κιτρινόμαυροι" έμειναν έτσι στους 26 βαθμούς και ισοβαθμούν με ΟΦΗ, Ατρόμητο και Ξάνθη στην 5η θέση της βαθμολογίας. Στον αντίποδα, οι "ερυθρόλευκοι" που συνέχισαν αήττητοι στο πρωτάθλημα παραμένουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Το ματς ήταν ανοιχτό με καλό ρυθμό, πολλές φάσεις και έξι γκολ, ενώ ακυρώθηκε και ένα τέρμα του Άρη ως οφσάιντ. Οι Θεσσαλονικείς πλήρωσαν τα αμυντικά κενά τους και φάνηκε να λυγίζουν από τις απουσίες (Κουέστα, Σάσα, Γκάμα, Τόνσο και Ιντέγε στο πρώτο μέρος), κόντρα στους σαφώς πιο ποιοτικούς γηπεδούχους που δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες.

Στο 13΄ ο Άρης είχε δοκάρι με τον Λάρσον, όμως οι "ερυθρόλευκοι" πέτυχαν δύο γρήγορα γκολ (22΄ και 24΄) και πήραν προβάδισμα με Γκιγιέρμε και Ελ Αραμπί. Στο 37΄ ο Ρόουζ μείωσε σε 2-1 με κεφαλιά από κοντά, όμως στο 44΄ ο Ομάρ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 με ένα πολύ όμορφο γκολ με κοντρόλ και σουτ. Στο 63΄ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος δίνοντας διαστάσεις θριάμβου με το 4-1. Στο 72΄ ακυρώθηκε γκολ του Άρη (δεύτερο του Ρόουζ) ως οφσάιντ με χρήση VAR, ενώ το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Ντιγκινί με κοντινό πλασέ στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης.

Συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Τσιμίκας, Μπα, Σεμέδο, Ομάρ, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Βαλμπουενά (70' Λοβέρα), Γκιλιέρμε (84' Γκιλιέρμε), Μασούρας, Ελ Αραμπί (80' Σουντανί).

ΑΡΗΣ: Εμαν, Ρόουζ, Κόρχουτ, Βέλεθ (65' Σόουζα), Δεληζήσης, Μπα, Ματίγια, Μαντσίνι, Φετφατζίδης (65' Μαρτίνεζ), Λάρσον, Ιντέγε (45' Ντιγκινί).

Φωτο: Intime/Τζαμαρος Παναγιώτης