Η προκριματική φάση του Euro 2020 μπαίνει στην τελική ευθεία, καθώς από την Πέμπτη 10 Οκτωβρίου ως και την Τρίτη 15 Οκτωβρίου θα διεξαχθούν οι αναμετρήσεις της 7ης και της 8ης αγωνιστικής.

Σε αυτά τα παιχνίδια, αναμένεται να προκύψουν οι πρώτοι φιναλίστ της διοργάνωσης που θα γίνει το ερχόμενο καλοκαίρι, καθώς θα εξασφαλίσουν και μαθηματικά τις προκρίσεις τους κάποιες εθνικές ομάδες.

Παράλληλα, υπάρχουν και χώρες που έχουν κάνει μεγάλες εκπλήξεις μέχρι τώρα και πλέον στοχεύουν ξεκάθαρα στην κατάκτηση του εισιτηρίου για να πάνε στο σπουδαίο τουρνουά.

Ας δούμε αναλυτικά όσα περιμένουμε σε αυτό το γεμάτο ποδόσφαιρο πενθήμερο…

Το πρόγραμμα

7η αγωνιστική
Πέμπτη (10/10 – 21:45)

3ος όμιλος: Ολλανδία-Βόρειος Ιρλανδία – Λευκορωσία-Εσθονία

5ος όμιλος: Κροατία-Ουγγαρία – Σλοβακία-Ουαλία

7ος όμιλος: Λετονία-Πολωνία – Αυστρία-Ισραήλ – Βόρεια Μακεδονία-Σλοβενία

9ος όμιλος: Καζακστάν-Κύπρος (17:00) – Βέλγιο-Σαν Μαρίνο – Σκωτία-Ρωσία

Παρασκευή (11/10 – 21:45)

1ος όμιλος: Τσεχία-Αγγλία – Μαυροβούνιο-Βουλγαρία

2ος όμιλος: Πορτογαλία-Λουξεμβούργο – Ουκρανία-Λιθουανία

8ος όμιλος: Ισλανδία-Γαλλία – Τουρκία-Αλβανία – Ανδόρα-Μολδαβία

Σάββατο (12/10 – 21:45)

4ος όμιλος: Γεωργία-Ιρλανδία (16:00) – Δανία-Ελβετία (19:00)

6ος όμιλος: Νησιά Φερόε-Ρουμανία (19:00) – Νορβηγία-Ισπανία – Μάλτα-Σουδία

10ος όμιλος: Βοσνία-Φινλανδία (19:00) Ιταλία-Ελλάδα – Λιχτενστάιν-Αρμενία

8η αγωνιστική
Κυριακή (13/10 – 21:45)

3ος όμιλος: Λευκορωσία-Ολλανδία (19:00) – Εσθονία-Γερμανία

5ος όμιλος: Ουγγαρία-Αζερμπαϊτζάν (19:00) – Ουαλία-Κροατία

7ος όμιλος: Πολωνία-Βόρεια Μακεδονία – Σλοβενία-Αυστρία

9ος όμιλος: Καζακστάν-Βέλγιο (16:00) – Κύπρος-Ρωσία (19:00) – Σκωτία-Σαν Μαρίνο (19:00)

Δευτέρα (14/10 – 21:45)

1ος όμιλος: Βουλγαρία-Αγγλία – Κόσοβο-Μαυροβούνιο

2ος όμιλος: Ουκρανία-Πορτογαλία – Λιθουανία-Σερβία

8ος όμιλος: Γαλλία-Τουρκία – Ισλανδία-Ανδόρα – Μολδαβία-Αλβανία

Τρίτη (15/10 – 21:45)

4ος όμιλος: Ελβετία-Ιρλανδία – Γιβραλτάρ-Γεωργία

6ος όμιλος: Σουηδία-Ισπανία – Ρουμανία-Νορβηγία – Νησιά Φερόε-Μάλτα

7ος όμιλος: Ισραήλ-Λετονία

10ος όμιλος: Λιχτενστάιν-Ιταλία – Ελλάδα-Βοσνία – Φινλανδία-Αρμενία

Βαθμολογίες
1ος όμιλος

Αγγλία 12 (4 αγώνες)

Τσεχία 9 (5 αγώνες)

Κόσοβο 8 (5 αγώνες)

Μαυροβούνιο 2 (5 αγώνες)

Βουλγαρία 2 (5 αγώνες)

2ος όμιλος

Ουκρανία 13 (5 αγώνες)

Πορτογαλία 8 (4 αγώνες)

Σερβία 7 (5 αγώνες)

Λουξεμβούργο 4 (5 αγώνες)

Λιθουανία 1 (5 αγώνες)

3ος όμιλος

Γερμανία 12 (5 αγώνες)

Βόρειος Ιρλανδία 12 (5 αγώνες)

Ολλανδία 9 (4 αγώνες)

Λευκορωσία 3 (5 αγώνες)

Εσθονία 0 (5 αγώνες)

4ος όμιλος

Βόρειος Ιρλανδία 11 (5 αγώνες)

Δανία 9 (5 αγώνες)

Ελβετία 8 (4 αγώνες)

Γεωργία 4 (5 αγώνες)

Γιβραλτάρ 0 (5 αγώνες)

5ος όμιλος

Κροατία 10 (5 αγώνες)

Σλοβακία 9 (5 αγώνες)

Ουγγαρία 9 (5 αγώνες)

Ουαλία 6 (4 αγώνες)

Αζερμπαϊτζάν 1 (5 αγώνες)

6ος όμιλος (6 αγώνες)

Ισπανία 18

Σουηδία 11

Ρουμανία 10

Νορβηγία 9

Μάλτα 3

Νησιά Φερόε 0

7ος όμιλος (6 αγώνες)

Πολωνία 13

Σλοβενία 11

Αυστρία 10

Βόρεια Μακεδονία 8

Ισραήλ 8

Λετονία 0

8ος όμιλος (6 αγώνες)

Τουρκία 15

Γαλλία 15

Ισλανδία 12

Αλβανία 9

Μολδαβία 3

Ανδόρα 0

9ος όμιλος (6 αγώνες)

Βέλγιο 18

Ρωσία 15

Καζακστάν 7

Κύπρος 7

Σκωτία 6

Σαν Μαρίνο 0

10ος όμιλος (6 αγώνες)

Ιταλία 18

Φινλανδία 12

Αρμενία 9

Βοσνία 7

Ελλάδα 5

Λιχτενστάιν 1