Ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός στο τελευταίο φιλικό παιχνίδι της προετοιμασίας του στην Ολλανδία και συνέτριψε την Φορτούνα Σιτάρντ με το εμφατικό 5-1 μέσα στην έδρα της.

NATOI NATOI ΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ! Ντύσου πρωταθλητής στα PAOK FC Official Stores

Ο Τσούμπα Άκπομ πέτυχε τέσσερα (!) γκολ πραγματοποιώντας καταπληκτική εμφάνιση, με τον Πέλκα να σημειώνει το άλλο ένα γκολ, δίνοντας και την ασίστ στο πρώτο τέρμα που άνοιξε το σκορ. Εξαιρετικός ήταν και ο Ελ Καντουρί που μοίρασε δύο ασίστ στα γκολ των Πέλκα και Άκπομ (4ο).

Ο Αμπέλ Φερέιρα επέλεξε στο αρχικό σχήμα τους ποδοσφαιριστές που προορίζει για τη βασική ενδεκάδα στους αγώνες με τον Άγιαξ (στο φιλικό που έγινε νωρίτερα με την Αλ Τααβόν έπαιξαν οι αναπληρωματικοί) και είχε την ευκαιρία να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα τεστάροντας τον βαθμό ετοιμότητας. Στον κλασικό σχηματισμό 4-4-2 που προτιμά ο Πορτογάλος τεχνικός, έκανε το ανεπίσημο ντεμπούτο του ο Άντερσον Εσίτι που είχε πολύ καλή απόδοση στη μεσαία γραμμή.

Στις κερκίδες του γηπέδου της Φορτούνα βρέθηκαν και οπαδοί του Δικεφάλου που δεν σταμάτησαν να τραγουδούν συνθήματα και απόλαυσαν την εκπληκτική παράσταση της ομάδας τους στο τελευταίο φιλικό ματς προετοιμασίας επί ολλανδικού εδάφους.

Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν πολύ δυνατά και επιθετικά στην αναμέτρηση ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με γκολ του Άκπομ με κοντινό πλασέ έπειτα από ασίστ «πάρε-βάλε» του Πέλκα. Πριν συμπληρωθεί το πρώτο 10λεπτο του αγώνα, στο 9΄, ο Πέλκας διπλασίασε τα τέρματα του ΠΑΟΚ φεύγοντας στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας από κάθετη πάσα του Ελ Καντουρί και εκτελώντας με ωραίο σκαφτό σουτ. Ο Άκπομ σκόραρε ξανά στο 18΄ και ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 3-0 από το πρώτο 20λεπτο. Μετά από ωραία ενέργεια από τα δεξιά από τον Ζαμπά, ο Βραζιλιάνος έκανε το γύρισμα, με τον Άκπομ απλά να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα.

Η Φορτούνα μείωσε σε 1-3 στο 41΄ με γκολ του Νταμασκάν έπειτα από λάθος του Πασχαλάκη. Ο Γιαννούλης γύρισε την μπάλα πίσω στον τερματοφύλακα του Δικεφάλου, ο τελευταίος έκανε λάθος πάσα ψάχνοντας τον Κρέσπο, με τους Ολλανδούς να μειώνουν το σκορ. Ωστόσο, πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο ο Άκπομ έκανε χατ-τρικ με ωραίο γύρισμα και εκτέλεση με σουτ μέσα από την περιοχή, έπειτα από τρομερή ενέργεια και πάσα του Κρέσπο από την αριστερή πλευρά.

Στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ πέτυχε πέμπτο γκολ με τον Άκπομ να σκοράρει για τέταρτη φορά στο παιχνίδι στο 50΄, με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ελ Καντουρί. Τρία λεπτά αργότερα ο Ζαμπά έχασε μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει. Όσο κυλούσαν τα λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον ΠΑΟΚ να κατεβάζει στροφές έχοντας το ευρύ προβάδισμα με 5-1. Ο Φερέιρα έκανε και κάποιες αλλαγές και στο τέλος δεν άλλαξε κάτι στο ματς πέρα από ένα δοκάρι του Λάμπρου στο 90΄, με τον Δικέφαλο να παίρνει άνετα και εμφατικά τη νίκη στο τελευταίο του φιλικό δημιουργώντας αισιοδοξία ενόψει των αγώνων με τον Άγιαξ (6 Αυγούστου το πρώτο ματς στην Τούμπα) για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League.

ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΣΙΤΑΡΝΤ: Κοσέλεβ, Νίνα Αμιό, Σμετς, Καριαλάινεν, Καρμπονέλ, Ντίμερς, Πάσλακ, Ουγκούρ, Πίντο, Νταμάσκαν.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ζαμπά (93’ Τσιγγάρας), Εσίτι, Ελ Καντουρί (84’ Κάτσε), Μπίσεσβαρ, Πέλκας (43’ Λάμπρου), Άκπομ.