Το Περού νίκησε με 3-0 τη Χιλή και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του Κόπα Αμέρικα έπειτα από 44 χρόνια!

Εκεί, το βράδυ της ερχόμενης Κυριακής 7 Ιουλίου, θα συναντήσει την οικοδέσποινα του τουρνουά, Βραζιλία, από την οποία μάλιστα ηττήθηκε με το εμφατικό 5-0 στην τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων.

Στον ημιτελικό που έγινε τα ξημερώματα της Πέμπτης, φαβορί ήταν οι Χιλιανοί που έχουν κατακτήσει τα δύο προηγούμενα τρόπαια στον θεσμό (2015 και 2016).

Ωστόσο, η παρέα του Γκερέρο έγραψε ιστορία. Στα του αγώνα, τα πάντα κρίθηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Εκεί οι τυπικά φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Φλόρες στο 21' και έκαναν το 0-2 με τον Γιοτούν στο 38' μετά από τραγικό λάθος του Αρίας. Αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο οι Χιλιανοί ανέβηκαν, έχασαν σημαντικές ευκαιρίες με τον τερματοφύλακα του Περού να είναι ανίκητος και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκερέρο με πλασέ έκανε το 0-3 και πέρασε και μόνος πρώτος στον πίνακα των σκόρερ των Copa America.

Η Χιλή από την άλλη δεν μπόρεσε ούτε να πετύχει το γκολ της τιμής, με τον εντυπωσιακό Καγιέσε να πιάνει το πέναλτι του Βάργκας στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.