Ο Μοχάμεντ Σαλάχ άνοιξε το σκορ στο 2ο λεπτό του τελικού του Champions League με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Το γκολ που σημειώθηκε 1 λεπτό και 48 δευτερόλεπτα μετά την σέντρα ήταν το δεύτερο πιο γρήγορο σε τελικό.

Πρώτο παραμένει εκείνο του Μαλντίνι στα 50 δευτερόλεπτα του τελικού του 2005 Μίλαν-Λίβερπουλ στην Κωνσταντινούπολη.

Παράλληλα, ήταν επίσης το δεύτερο γρηγορότερο γκολ με πέναλτι γενικότερα στην ιστορία του Champions League.

Το πιο γρήγορο τέρμα που έχει σημειωθεί από την άσπρη βούλα ήταν σε αγώνα του Παναθηναϊκού με την Βέρντερ Βρέμης το 2006 για τη φάση των ομίλων, με τον Μικού να ανοίγει το σκορ για τους Γερμανούς στο 1:40. Δηλαδή μόλις 8 δευτερόλεπτα νωρίτερα από το σημερινό γκολ του Σαλάχ που μπήκε στο 1:48 του παιχνιδιού.