Ο Άρης νίκησε τον Κολοσσό με 72-61 μέσα στο "Βενετόκλειο" στη Ρόδο, στην αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική της Basket League που θύμισε ντέρμπι και κρίθηκε στο φινάλε.

Μετά την ήττα από την Κατάγια και τον αποκλεισμό από το FIBA Europe Cup, οι "κιτρινόμαυροι" αντέδρασαν σήμερα παίρνοντας σημαντικό "διπλό" έπειτα από ένα ματς που είχε εναλλαγές στο σκορ.

Στην τέταρτη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε. Οι δύο ομάδες πάλευαν πόντο-πόντο για σχεδόν 8 λεπτά. Στο 38' ωστόσο ήρθαν δύο τρίποντα του Άρη (από ένα Μπελ και Φλιώνης) και ένα κάρφωμα του ΜακΓκί για το 66-60. Τα πράγματα είχαν πάρει τον δρόμο τους πλέον, με τον Σλαφτσάκη να είναι αυτός που με 4 πόντους στο φινάλε "σφράγισε" τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ του Άρη ήταν ο Λάκι Τζόουνς με 14 πόντους, ενώ ο Κάιζερ είχε επίσης διψήφιο αριθμό με 10 πόντους.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του Άρη στο πρωτάθλημα (2-3), μετά το διπλό στο Λαύριο στην πρεμιέρα κι ενώ μεσολάβησαν τρεις σερί ήττες.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 34-26, 47-47, 61-72

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Βετούλας): Γεωργάκης, Άσκα 11 (8 ριμπάουντ), Ντιγκς 8, Μπράουνινγκ 9 (1), Γκιμπς 8 (1), Μαυροειδής 13 (7 ριμπάουντ, Μπιλής, Γεωργαλής, Αγγελάκος, Παπαδάκης 1, Ντουρέν 5, Πρίνκστον 6

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μποχωρίδης 8, Χρηστίδης, Μπελ 9 (1), Χάρις 5 (1), Νταλό 3, Σλαφτσάκης 9 (1), Βεργίνης, Φλιώνης 9 (2), ΜακΓκί 5, Τζοουνς 14 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, Κάιζερ 10