Η επική ανατροπή του ΠΑΟΚ απέναντι στην Σπαρτάκ Μόσχας, θύμισε άλλη μία μεγάλη ανατροπή σε ευρωπαϊκό παιχνίδι στην Τούμπα, κόντρα σε μία... άλλη Σπαρτάκ.

Πιο συγκεκριμένα, επί της Σπαρτάκ Τρνάβα το 1997, όταν ο ΠΑΟΚ είχε βρεθεί να χάνει με 0-3 στο 26΄ και ισοφάρισε σε 3-3 στο ημίχρονο, για να πάρει τελικά τη νίκη με 5-3. Εκείνη η αναμέτρηση είχε γίνει στις 12 Αυγούστου του 1997 για τα προκριματικά του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ.

Πριν τη χθεσινή επικράτηση επί της Σπαρτάκ Μόσχας με ανατροπή του 0-2 σε 3-2 από το πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ είχε γυρίσει άλλη μια φορά το εις βάρος 0-2 σε ευρωπαϊκό ματς στην Τούμπα κερδίζοντας πάλι με 3-2. Ήταν στους ομίλους του Europa League στις 24/10/2013 απέναντι στη Μακάμπι Χάιφα. Οι Ισραηλινοί είχαν κάνει το 0-2 έως το 21’ αλλά ο Δικέφαλος γύρισε το ματς έως το 66’ και κέρδισε με 3-2!

Ένα άλλο ματς στο οποίο έγινε μεγάλη ανατροπή αλλά ο ΠΑΟΚ τελικά δεν πήρε τη νίκη, ήταν απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης για το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ στην Τούμπα, στις 4/11/1997. Οι Ισπανοί προηγήθηκαν με 3-1, ο ΠΑΟΚ το γύρισε σε 4-3 για να ισοφαριστεί τελικά στις καθυστερήσεις σε 4-4.

Επίσης, στις 4/8/2010 για τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε τον Άγιαξ και βρέθηκε να χάνει με 1-3. Γυρισε το ματς σε 3-3, αλλά αποκλείστηκε με αυτό το σκορ λόγω των εκτός έδρας γκολ της ολλανδικής ομάδας, μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα στο Άμστερνταμ.