Στην προημιτελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου προκρίθηκε η Ρωσία, επικρατώντας στη διαδικασία των πέναλτι με 4-3 της Ισπανίας.

Η αναμέτρηση των δύο ομάδων έληξε ισόπαλη μες σκορ 1-1, τόσο στην κανονική διάρκεια όσο και στην παράταση.

Το σκορ άνοιξε η Ισπανία στο 13ο λεπτό του αγώνα με αυτογκόλ του Ιγκνασέβιτς.

Η Ρωσία κατάφερε να φέρει το παιχνίδι πριν το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 41' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζιούμπα.

Ήρωας για τη Ρωσία ήταν ο τερματοφύλακάς της Ακινφέεφ, ο οποίος με δύο αποκρούσεις στις εκτελέσεις από Κόκε και Ιάγκο Άσπας έστειλε την Ρωσια στους "οκτώ" του Μουντιάλ.

Αντίπαλος της Ρωσίας στα προημιτελικά θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Δανία-Κροατία.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ισπανία(Φερνάντο Ιέρο): Ντε Χέα, Νάτσο (70’ Καρβαχάλ), Σέρχιο Ράμος, Πικέ, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Κόκε, Νταβίδ Σίλβα (67’ Ινιέστα), Ίσκο, Μάρκο Ασένσιο (104’ Ροντρίγκο), Ντιέγκο Κόστα (80’ Ιάγκο Άσπας)

Ρωσία(Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ): Ακινφέεφ, Μάριο Φερνάντες, Κουτέποφ, Ιγκνασέβιτς, Κουζιάεφ (97’ Γερόχιν), Ζόμπνιν, Κουντριασόφ, Γκολόβιν, Ζιρκόφ (46’ Γκράνατ), Σαμέντοφ (61’ Τσέρισεφ), Τζιούμπα (65’ Σμόλοφ).