Από ένα καλό ημίχρονο είχαν ΠΑΟΚ και Άντερλεχτ, με τις δύο ομάδες να αναδεικνυόνται ισόπαλες 2-2, σε φιλικό παιχνίδι στην Ολλανδία.

Greek Cup 2018 T-shirts | Φόρα το υπερήφανα!

Τα δύο γκολ του ΠΑΟΚ πέτυχε ο Ελ Καντούρι, ο οποίος ήταν και πρωταγωνιστής του Δικεφάλου, ενώ για την Άντερλεχτ τα γκολ πέτυχαν ο Μπορνόβ και ο Γκέρκενς.

Οι Βέλγοι στα πρώτα λεπτά του ματς έχασαν μια σπουδαία ευκαιρία όταν ο Μαουρίσιο έκανε κακό γύρισμα, ο Μουσόνα εκμεταλλεύτηκε το λάθος, έκανε το σουτ, με τον Πασχαλάκη να διώχνει εντυπωσιακά.

Η Άντερλεχτ κινούνταν καλύτερα στο γήπεδο και είχε ακόμα μία ευκαιρία, με ένα πολύ καλά εκτελεσμένο φάουλ με την μπάλα να σταματάει στο δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη.

Στο 41' ο Μουσονά, οποίος ήταν πολύ δραστήριος έκανε πολύ καλή ενέργεια, σούταρε, αλλά ο Πασχαλάκης ήταν πάλι εκεί.

Ό,τι δεν έγινε σε ολόκληρο ημίχρνο έγινε μέσα σε λίγα λεπτά, με τους Βέλγους να βάζουν δύο γκολ με κεφαλιές και το πρώτο μισό του ματς να λήγει με 2-0 υπέρ της Άντερλεχτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ άλλαξε εντεκάδα και η εικόνα της ομάδας άλλαξε άρδην.

Ο Δικέφαλος του Βορρά προηγήθηκε στα πρώτα λέπτα, όταν ο Ελ Καντουρί πήρε την πάσα από τον Μυστακίδη και με ωραία κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει με κινητήριο μοχλό τον Μαροκινό, ο οποίος πέτυχε και δεύτερο γκολ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Λάμπρου, πριν συμπληρωθούν δέκα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο.

Το παιχνίδι παρέμεινε 2-2, με τον ΠΑΟΚ να χάνει μια πολύ καλή ευκαιρία στις καθυστερήσεις όταν ο Ζαμπά έκανε την πάσα στον Κίτσιου, αυτός σούταρε και πήρε το κόρνερ.