Η Σουηδία πήρε εμφατικά την πρόκριση για τη φάση των "16" του Μουντιάλ ως πρώτη, επικρατώντας με 3-0 του Μεξικού που γλίτωσε τον αποκλεισμό και προκρίθηκε ως 2ο του 6ου ομίλου χάρη στην ήττα-σοκ της Γερμανίας από τη Νότια Κορέα, που άφησε εκτός συνέχειας την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια.

Η Σουηδία "καθάρισε" το ματς και την πρωτιά ανοίγοντας το σκορ με γκολ του Αουγκούστινσον (51'), ενώ Γκράνκβιστ έκανε το 2-0 με πέναλτι στο 62΄. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε με αυτογκόλ του Άλβαρες στο 74ο λεπτό.

Το Μεξικό που μέχρι να παίξει με τη Σουηδία είχε το απόλυτο των νικών με "δύο στα δύο", έβλεπε όσο περνούσε η ώρα, την τύχη του να... κρέμεται από το άλλο παιχνίδι του ομίλου που ήταν σε εξέλιξη, αυτό της Γερμανίας με την Κορέα. Τα λεπτά κυλούσαν δραματικά, οι Γερμανοί, πίεζαν και με ένα γκολ, θα ήταν αυτοί που στο νήμα θα έπαιρναν την πρόκριση. Κι όμως, η Κορέα, έκανε την τεράστια έκπληξη, κέρδισε με 2-0 και ουσιαστικά χάρισαν στους Λατίνους την πρόκριση στην επόμενη φάση. Μία πρόκριση που άξιζαν βάσει της συνολικής εικόνας που είχαν στον όμιλό τους.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΜΕΞΙΚΟ: Οτσόα, Σαλσέδο, Μορένο, Ερέρα, Άλβαρες, Λαγιούν (89' Περάλτα), Γκουαδράδο (75' Χεσούς), Γκαγιάρδο (65' Φαμπιάν), Βέλα, Ερνάντες, Λοσάνο.

ΣΟΥΗΔΙΑ: ​Όλσεν, Λούστιγκ, Λίντελεφ, Γκράνκβιστ, Ογκούστινσον, Λάρσον (57' Σβένσον), Έκνταλ (80' Χίλιεμαρκ), Φόρσμπεργκ, Κλάεσον, Μπεργκ (68' Τελίν), Τοϊβόνεν.