Η Γερμανία ηττήθηκε με 2-0 από τη Νότια Κορέα και αποκλείστηκε από τη φάση των ομίλων του Μουντιάλ της Ρωσίας!

Ο 6ος όμιλος της διοργάνωσης είχε συναρπαστική εξέλιξη, με την Σουηδία να κερδίζει με 3-0 το Μεξικό και τους Γερμανούς να δέχονται δύο γκολ στις καθυστερήσεις από τη Νότια Κορέα και να γνωρίζουν τον αποκλεισμό, ενώ πίεζαν για το νικητήριο γκολ που θα τους χάριζε την πρόκριση.

Οι Γερμανοί για πρώτη φορά στην ιστορία τους σε Παγκόσμιο Κύπελλο μένουν εκτός των 16 του θεσμού. Και μάλιστα τερμάτισαν στην τελευταία θέση του ομίλου, καθώς η Νότια Κορέα που τους κέρδισε σήμερα, υπερτερούσε στην ισοβαθμία λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων.

Η τελική βαθμολογία:

1.Σουηδία 6 (5-2)
2. Μεξικό 6 (3-4)
3. Νότια Κορέα 3 (3-3)
4. Γερμανία 3 (2-4)

Μετά τη νίκη επί της Σουηδίας το Σάββατο (2-1) με την λύτρωση που ήρθε στην τελευταία φάση με την γκολάρα του Κρόος, η Γερμανία χρειαζόταν σήμερα τη νίκη με όσα περισσότερα τέρματα μπορούσε απέναντι στη Νότια Κορέα (η οποία πάντως μαθηματικά δεν είχε αποκλειστεί), προκειμένου να εξασφαλίσει την πρόκριση και σε περίπτωση νίκης της Σουηδίας επί του Μεξικού, την πρώτη θέση του 6ου ομίλου. Ωστόσο, τελικά δέχτηκε ένα ανεπανάληπτο στραπάτσο και με αυτό το... κάζο γνώρισε οδυνηρό αποκλεισμό σοκ.

Τα γκολ της Νότιας Κορέας πέτυχαν ο Κιμ στο 92΄ με κοντινό πλασέ (η φάση ελέγχθηκε με χρήση VAR για οφσάιντ αλλά η μπάλα έφτασε στον σκόρερ από τον Κρόος) και ο Σον στο 5ο λεπτό τον καθυστερήσεων (95΄) όταν ο Νόιερ είχε αφήσει την εστία του ανεβαίνοντας στην επίθεση (και σε αυτή τη φάση έγινε χρήση VAR αλλά ο σκόρερ είχε φύγει πίσω από την σέντρα πριν στείλει την μπάλα στην κενή εστία).

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Νότια Κορέα (Σιν Τάε-γιονγκ): Τζο, Λι Τζονγκ, Γιουν, Σον Χεούνγκ-μιν, Κου (56' Χουάνγκ, 79' Γκο), Χονγκ, Τζουνγκ, Λι Τζαεσούνγκ, Μουν (69' Τζου), Κιμ, Τζανγκ

Γερμανία (Γιοακίμ Λεβ): Νόιερ, Κίμιχ, Χούμελς, Ζίλε, Χέκτορ (78' Μπραντ), Κεντίρα (58' Γκόμες), Κρόος, Οζίλ, Ρόις, Γκορέτσκα (63' Μίλερ), Βέρνερ