Η Αργεντινή είναι εδώ και με γκολ του Ρόχο πέρασε στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Η ομάδα της Λατινικής Αμερικής κατάφερε και πήρε την πρόκριση στους 16 του Μουντιάλ νικώντας την Νιγηρία με 1-0, σε ένας ματς που έσπασε καρδιές.

Ο Λιονέλ Μέσι, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό με ένα υπέροχο γκολ, ήταν ο ηγέτης της ομάδας και έστειλε ηχηρό μήνυμα προς όλους ότι κανείς δεν πρέπει να χει ξεγραμμένους τους Αργεντίνους.

Η Αργεντινή μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, δείχνοντας μεγαλύτερη ένταση και πιο ορθολογικές τακτικά θέσεις στο γήπεδο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό, με πολλά λάθη, ωστόσο είχε μια στιγμή μαγείας και γκολ στο 14'  από τον Μέσι και ένα δοκάρι πάλι από τον σταρ της Μπαρτσελόνα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε νωθρά και από το πουθενά η Νιγηρία ισοφάρισε. Ο Μασεράνο στην προσπάθεια του να διεκδικήσει θέση στην περιοχή τράβηξε τον αντίπαλο του, με τον Νιγηριανό να πέφτει λίγο υπερβολικά.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βίκτορ Μόουζες και με ωραίο πλασέ έκανε το 1-1 στο 51΄.

Στη συνέχεια η Αργεντινή έβγαλε άγχος και έδειχνε να τα χει χαμένα.  Η Νιγηρία προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί ωστόσο ήταν άστοχη αλλά είχε απέναντι της και έναν εξαιρετικό Αρμάνι.

Στο 75' μετά από ένα τραγικό λάθος του Ρόχο, ο Ιγκάλο σούταρε ωστόσο η μπάλα πήγε άουτ. Οι Νιγηριανοί στη συνέχεια ζήτησαν πέναλτι για χέρι, αλλά και με τη βοήθεια του VAR το παιχνίδι συνεχίστηκε.

Η Αργεντινή πίεζε χωρίς να μπορεί να βγάλει καμιά σπουδαία φάση.

Στο 83' ο Αρμάνι έκανε τεράστια απόκρουση σε τετ-α-τετ του Ιγκάλο, κρατώντας ζωντανή την Αργεντινή για φτάσουμε στο 86'.

Μετά από εξαιρετική σέντρα του Μερκάδο και εκπληκτικό τελείωμα με το δεξί του Ρόχο η Αργεντινή έκανε το 2-1 βάζοντας φωτιά στο γήπεδο και όλη την Αγία Πετρούπολη.

Εκπληκτική ήταν η στήριξη των Αργεντίνων φιλάθλων προς την ομάδας τους, καθώς δεν σταμάτησαν να τραγουδούν λεπτό παρότι η ομάδα τους βρισκόταν για μεγάλο χρονικό διάστημα με την πλάτη στον τοίχο.

Η Αργεντινή λοιπόν πέρασε στους 16΄και θα αντιμετωπίσει την Γαλλία.

Νιγηρία (Γκέρνοτ Ρορ): Ουζόχο, Εκόνγκ, Μπαλογκούν, Ομερούο (90' Ιβόμπι), Ν'Ντιντί, Ομπι-Μίκελ, Ετέμπο, Ιντόβου, Μόουζες, Μούσα (90' Νουάνκο), Ιεανάτσο (46' Ιγκάλο)

Αργεντινή (Χόρχε Σαμπάολι): Αρμάνι, Οταμέντι, Ρόχο, Μπανέγα, Ταλιάφικο (81' Αγουέρο), Μασεράνο, Ενσο Πέρες (60' Παβόν), Μπανέγα, Ντι Μαρία (72' Μέσα), Μέσι, Ιγουαΐν.