Με αρκετά καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο και πολύ καλύτερη στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ επικράτησε εύκολα της ομάδας Κ23 της Γάνδης με το εμφατικό 5-0, στο πρώτο του φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας στην Ολλανδία.

Greek Cup 2018 T-shirts | Φόρα το υπερήφανα!

Ο Μαουρίσιο άνοιξε το σκορ στο 45΄, ο Λάμπρου έκανε το 2-0 στο 56΄ με το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του ΠΑΟΚ, ο Πέλκας με ένα καταπληκτικό σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 71΄ και ο Μυστακίδης με ένα υπέροχο γκολ με κοντρόλ και γυριστό σουτ, διαμόρφωσε το 4-0 στο 76ο λεπτό της φιλικής αναμέτρησης. Το τελικό 5-0 το έγραψε ο Λημνιός με ένα πολύ όμορφο γκολ στο 82΄, με ωραία ατομική ενέργεια και φοβερό σουτ που βρήκε σε οριζόντιο και κάθετο δοκάρι με την μπάλα να περνάει την γραμμή.

Η ομάδα του Λουτσέσκου άφησε άκρως θετικές εντυπώσεις στο πρώτο τέστ ενόψει της νέας σεζόν, δείχνοντας πως βρίσκεται σε καλή κατάταση. Πέτυχε ένα γκολ στο φινάλε του πρώτου 45λεπτο και τέσσερα στο δεύτερο ημίχρονο, παρουσιάζοντας επιθετικές διαθέσεις και βγάζοντας κάποιους εξαιρετικούς συνδυασμούς στο παιχνίδι.

Παρών στο φιλικό ήταν και ο Γιώργος Σαββίδης.  Το μέλος του ΔΣ της ΠΑΕ ΠΑΟΚ, βρίσκεται στην Ολλανδία από την Κυριακή (24/6), έτσι δεν έχασε την ευκαιρία, να παρακολουθήσει από κοντά το πρώτο φιλικό "τεστ" του Δικεφάλου στην "χώρα της τουλίπας". Ο Γιώργος Σαββίδης, έκανε την εμφάνιση του στο "Sportpark Kerkebos Swolgen", κατά την διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου της αναμέτρησης, παρακολουθώντας τις προσπάθειες των παικτών του Ράζβαν Λουτσέσκου.

Ο αγώνας

Ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο. Κυκλοφορούσε καλά την μπάλα και έβγαλε κάποιους ωραίους συνδυασμούς σε ορισμένες φάσεις, δημιουργώντας ευκαιρίες μπροστά στην αντίπαλη εστία. Αμυντικά δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, πέρα λίγες περιπτώσεις στις οποίες δέχτηκε αντεπίθεση μετά από λάθος στη μεσαία γραμμή.

Ο Μαουρίσιο το πρώτο... ανεπίσημο γκολ της νέας σεζόν

Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, στο 45ο λεπτό, ο Δικέφαλος άνοιξε το σκορ, με τον Μαουρίσιο να πετυχαίνει το πρώτο... ανεπίσημο γκολ της νέας σεζόν. Ο Βραζιλιάνος συνδυάστηκε άψογα με Μπίσεσβαρ και Ελ Καντουρί έξω από την περιοχή και ήταν ο τελικός αποδέκτης της μπάλας εντός περιοχής, πλασάροντας στα δίχτυα.

Άνοιξε λογαριασμό με τα ασπρόμαυρα ο Λάμπρου

Στο ξεκίνημα του β΄ μέρους, η νέα ενδεκάδα του ΠΑΟΚ (μόνο ο Μπαλογιάννης παρέμεινε στο αριστερό άκρο της άμυνας εξαιτίας ενοχλήσεων του Λεβέκ) παρουσιάστηκε με επιθετικές διαθέσεις. Στο 54΄ ο Λάμπρου έχασε μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει, όμως στο 56΄ ο ίδιος παίκτης κατάφερε να πετύχει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του ΠΑΟΚ, έστω και σε φιλικό παιχνίδι. Άλλωστε, αυτή ήταν και η πρώτη του εμφάνιση με τον Δικέφαλο, έστω και σε ανεπίσημο ματς, έπειτα από 1,5 χρόνο δανεισμού στον Πανιώνιο.

Ακυρώθηκαν δύο γκολ για οφσάιντ

Στο 66΄ ο Μυστακίδης και στο 68΄ ο Λάμπρου έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα, όμως και τα δύο γκολ του ΠΑΟΚ ακυρώθηκαν ως αντικανονικά, με τους επιθετικούς των "ασπρόμαυρων" να υποδεικνύονται σε θέση οφσάιντ και στις δύο φάσεις.

Γκολάρες από Πέλκα, Μυστακίδη και Λημνιό

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε σε επιθετικό ρυθμό και πέτυχε άλλα δύο γκολ με θεαματικές εκτελέσεις από Πέλκα και Μυστακίδη. Στο 71΄ ο Πέλκας σκόραρε με ένα εντυπωσιακό σουτ εκτός περιοχής και στο 76΄ ο Μυστακίδης έκανε άψογο κοντρόλ και με γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τον Δικέφαλο να φτάνει στο 4-0. Ο Λημνιός στο 82΄ έγραψε το τελικό 5-0 με ένα εκπληκτικό γκολ, κάνοντας ωραία ατομική ενέργεια και σουτάροντας με την μπάλα να καταλήγει σε οριζόντιο και κάθετο δοκάρι, περνώντας την γραμμή.

Οι δύο ενδεκάδες που παρέταξε ο Λουτσέσκου σε κάθε ημίχρονο

Η ενδεκάδα που ξεκίνησε και αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρονο είχε τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, τους Μάτος, Μιχόγεβιτς, Κρέσπο και Μπαλογιάννη από δεξιά στην άμυνα, τους Μαουρίσιο και Κάνιας στην μεσαία γραμμή με τον Ελ Καντουρί σε ρόλο επιτελικού χαφ και τους Ζαμπά (δεξιά) και Μπίσεσβαρ (αριστερά) στα άκρα. Στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Κουλούρης.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι Σιαμπάνης στο τέρμα, Κίτσιου, Μαλεζάς, Βαρέλα και Μπαλογιάννης (ήταν να ξεκινήσει ο Λεβέκ αλλά ένιωσε ενοχλήσεις) από δεξιά στην άμυνα, Χαρίσης, Σάκχοφ στον χώρο του κέντρου με τον Πέλκα μπροστά τους ως "δεκάρι" και τους Λημνιό (δεξιά) και Λάμπρου (αριστερά) στα άκρα της μεσοεπιθετικής γραμμής. Ο Μυστακίδης έπαιξε σε ρόλο φορ.

Εκτός αγώνα είχαν τεθεί ο Χατσερίδης και ο Πέντρο Ενρίκε, όπως και ο Βιεϊρίνια λόγω κάποιων ενοχλήσεων που ένιωθε.

Τα προβλήματα με Ελ Καντουρί και Λεβέκ

Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ο Ελ Καντουρί, δέχτηκε ένα πάτημα στο κουντεπιέ του ποδιού του με αποτέλεσμα μετά τη λήξη του να του τοποθετηθεί πάγος στο πόδι. Η αρχική εκτίμηση του ιατρικού τιμ δεν αναφέρει πως δεν είναι κάτι σοβαρό, με τον Μαροκινό λίγη ώρα αργότερα να αποχωρεί για τα αποδυτήρια.

Αναφορικά με τον Λεβέκ, ο Γάλλος μπακ έκανε κανονικά ζέσταμα ωστόσο δεν κατάφερε να αγωνιστεί, καθώς όπως είπε στο ιατρικό τιμ ένιωσε ενοχλήσεις στον δικέφαλο του ποδιού του. Ετσι προτιμήθηκε να μην ρισκάρουν με την συμμετοχή του, έμεινε τελικά στον πάγκο, με τον νεαρό Μπαλογιάννη, να παίζει και στα 90' του αγώνα, στη θέση του αριστερού μπακ.