Την πρόκριση στους «16» του Μουντιάλ της Ρωσίας σφράγισε και τυπικά στο Καλίνινγκραντ η Ισπανία, που έμεινε ισόπαλη με το Μαρόκο 2-2 (19΄ Ίσκο, 90΄+1 Άσπας - 14΄ Μπουταΐμπ, 81΄ Εν-Νεσιρί).

Οι Ίβηρες τερμάτισαν πρώτοι στον όμιλο, καθώς την ίδια ώρα στο άλλο παιχνίδι ο Καρίμ Ανσαριφάρντ ισοφάριζε τους Πορτογάλους με πέναλτι (1-1) και στην ισοβαθμία οι «φούριας ρόχας» υπερτερούσαν της ομάδας του Φερνάντο Σάντος.

Έτσι, στους «16» θα αντιμετωπίσουν τη διοργανώτρια Ρωσία, που προκρίθηκε ως δεύτερη από τον 1ο όμιλο.

Νωρίτερα, η Ουρουγουάη τερμάτισε στην κορυφή του 1ου ομίλου με 9 βαθμούς, αφού στον 3ο και τελευταίο αγώνα στη Σαμάρα νίκησε 3-0 τη Ρωσία.

Με γκολ του Σαλέμ Αλ Νταουσαρί στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Σαουδική Αραβία αποχαιρέτησε με νίκη γοήτρου το Μουντιάλ της Ρωσίας, καθώς επικράτησε στο Βόλγκογκραντ 2-1 της Αιγύπτου και πήρε την τρίτη θέση του 1ου ομίλου.

Την Τρίτη (26/6) θα διεξαχθούν οι παρακάτω αγώνες:

Αυστραλία - Περού 17:00

Δανία - Γαλλία 17:00

Νιγηρία - Αργεντινή 21:00

Ισλανδία - Κροατία 21:00

Συνοπτικά, το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα:

Α' ΟΜΙΛΟΣ

14/6 ΡΩΣΙΑ - ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ 5-0

15/6 ΑΙΓΥΠΤΟΣ-ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ 0-1

19/6 ΡΩΣΙΑ - ΑΙΓΥΠΤΟΣ 3-1

20/6 ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ - ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ 1-0

25/6 ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ - ΡΩΣΙΑ 3-0

25/6 ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ - ΑΙΓΥΠΤΟΣ 2-1

Β' ΟΜΙΛΟΣ

15/6 ΜΑΡΟΚΟ - ΙΡΑΝ 0-1

15/6 ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ - ΙΣΠΑΝΙΑ 3-3

20/6 ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ - ΜΑΡΟΚΟ 1-0

20/6 ΙΡΑΝ - ΙΣΠΑΝΙΑ 0-1

25/6 ΙΡΑΝ - ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ 1-1

25/6 ΙΣΠΑΝΙΑ - ΜΑΡΟΚΟ 2-2

Γ' ΟΜΙΛΟΣ

16/6 ΓΑΛΛΙΑ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 2-1

16/6 ΠΕΡΟΥ - ΔΑΝΙΑ 0-1

21/6 ΔΑΝΙΑ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 1-1

21/6 ΓΑΛΛΙΑ - ΠΕΡΟΥ 1-0

26/6 ΔΑΝΙΑ - ΓΑΛΛΙΑ

26/6 ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ - ΠΕΡΟΥ

Δ' ΟΜΙΛΟΣ

16/6 ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΙΣΛΑΝΔΙΑ 1-1

16/6 ΚΡΟΑΤΙΑ - ΝΙΓΗΡΙΑ 2-0

21/6 ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΚΡΟΑΤΙΑ 0-3

22/6 ΝΙΓΗΡΙΑ - ΙΣΛΑΝΔΙΑ 2-0

26/6 ΝΙΓΗΡΙΑ - ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

26/6 ΙΣΛΑΝΔΙΑ - ΚΡΟΑΤΙΑ

Ε' ΟΜΙΛΟΣ

17/6 ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ - ΣΕΡΒΙΑ 0-1

17/6 ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΕΛΒΕΤΙΑ 1-1

22/6 ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ 2-0

22/6 ΣΕΡΒΙΑ - ΕΛΒΕΤΙΑ 1-2

27/6 ΣΕΡΒΙΑ - ΒΡΑΖΙΛΙΑ

27/6 ΕΛΒΕΤΙΑ - ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ

ΣΤ' ΟΜΙΛΟΣ

17/6 ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΜΕΞΙΚΟ 0-1

18/6 ΣΟΥΗΔΙΑ - Ν. ΚΟΡΕΑ 1-0

23/6 Ν. ΚΟΡΕΑ - ΜΕΞΙΚΟ 1-2

23/6 ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΣΟΥΗΔΙΑ 2-1

27/6 Ν. ΚΟΡΕΑ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ

27/6 ΜΕΞΙΚΟ - ΣΟΥΗΔΙΑ

Ζ' ΟΜΙΛΟΣ

18/6 ΒΕΛΓΙΟ - ΠΑΝΑΜΑΣ 3-0

18/6 ΤΥΝΗΣΙΑ - ΑΓΓΛΙΑ 1-2

23/6 ΒΕΛΓΙΟ - ΤΥΝΗΣΙΑ 5-2

24/6 ΑΓΓΛΙΑ - ΠΑΝΑΜΑΣ 6-1

28/6 ΑΓΓΛΙΑ - ΒΕΛΓΙΟ

28/6 ΠΑΝΑΜΑΣ - ΤΥΝΗΣΙΑ

Η' ΟΜΙΛΟΣ

19/6 ΚΟΛΟΜΒΙΑ - ΙΑΠΩΝΙΑ 1-2

19/6 ΠΟΛΩΝΙΑ - ΣΕΝΕΓΑΛΗ 1-2

24/6 ΙΑΠΩΝΙΑ - ΣΕΝΕΓΑΛΗ 2-2

24/6 ΠΟΛΩΝΙΑ - ΚΟΛΟΜΒΙΑ 0-3

28/6 ΙΑΠΩΝΙΑ - ΠΟΛΩΝΙΑ

28/6 ΣΕΝΕΓΑΛΗ - ΚΟΛΟΜΒΙΑ