Με ένα γκολ από αυτά που συνηθίζει, ο Ρικάρντο Κουαρέσμα, άνοιξε το σκορ για την Πορτογαλία, η οποία κρατούσε την πρωτιά μέχρι τις καθυστερήσεις.

Εκεί το Ιράν ισοφάρισε σε 1-1, έδωσε στην Ισπανία την πρωτιά στον όμιλο, η οποία επίσης ισοφάρισε στο τέλος του αγώνα και έστειλε την Πορτογαλία πάνω... στην Ουρουγουάη!

Ο Κουαρέσμα στο 45ο λεπτό έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή και με εκπληκτικό σουτ με το εξωτερικό (!) άνοιξε το σκορ για τους Πορτογάλους, οι οποίοι στο δεύτερο ημίχρονο έχασαν και πέναλτι με τον Ρονάλντο.

Το Ιράν όμως ισοφάρισε με "δράστη" τον Καρίμ Ανσαριφάρντ του Ολυμπιακού στις καθυστερήσεις με εύστοχο χτύπημα πέναλτι!

Από τους "Έλληνες" του Ιράν, ο Χατζισαφί του Ολυμπιακού ξεκίνησε βασικός, ενώ ο Ανσαριφάρντ (επίσης των "ερυθρόλευκων") πέρασε στο παιχνίδι ως αλλαγή και σκόραρε. Δεν αγωνίστηκε ο Μασούντ της ΑΕΚ.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Πορτογαλία κυριολεκτικά... αυτοκτόνησε, αφού έπεσε στη 2η θέση το ομίλου και θα πέσει πάνω στη φορμαρισμένη Ουρουγουάη, αντί για τη διοργανώτρια Ρωσία.

Ιράν: Μπεϊρανβάντ, Χατζισαφί (56’ Μοχαμάντι), Εζατολάχι (76’ Ανσαριφάρντ), Πουραλιγκαντζί, Εμπραχίμι, Αμίρι, Ταρέμι, Αλιρεζά (70’ Γκόντος), Χοσέινι, Αζμούν, Ρεζαεγιάν

Πορτογαλία: Ρούι Πατρίσιο, Σέντρικ Σοάρες, Πέπε, Ζοσέ Φοντέ, Ράφελ Γκερέιρο, Αντρέ Γκόμες, Άντριεν Σίλβα, Ζοάο Μάριο (Ζοάο Μουτίνιο), Γουίλιαμ Καρβάλιο, Κουαρέσμα (70’ Μπερνάρντο Σίλβα), Ρονάλντο