Με "λυτρωτή" τον Κουτίνιο που άνοιξε το σκορ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και με τον Νεϊμάρ να διαμορφώνει το τελικό 2-0 στην τελευταία φάση του παιχνιδιού (90΄+7΄), η Βραζιλία πήρε μία πολύ αγχωτική και δύσκολη νίκη επί της Κόστα Ρίκα που αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Μουντιάλ.

Μετά από την πρώτη νίκη τους στο τουρνουά, στην αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου που διεξήχθη στην Αγία Πετρούπολη, οι Βραζιλιάνοι έφτασαν τους 4 βαθμούς και μπήκαν σε τροχιά πρόκρισης, ενώ οι Κοσταρικανοί αποχαιρετούν το Παγκόσμιο Κύπελλο. Το άλλο ματς του ομίλου ανάμεσα σε Σερβία και Ελβετία θα γίνει απόψε στις 21:00 και θα κρίνει πολλά για την υπόθεση πρόκριση.

Η "σελεσάο" πάντως δεν έπεισε ούτε σήμερα με την απόδοσή της και τα βρήκε... σκούρα απέναντι στην Κόστα Ρίκα που αμυνόταν μαζικά και είχε τον Κέιλορ Νάβας ως "βράχο" στην εστία. Ωστόσο, στο πρώτο λεπτό του έξτρα χρόνου (90΄+1΄) ο Κουτίνιο έδωσε τη λύση στην Βραζιλία με κοντινό πλασέ και ο Νεϊμάρ επίσης με πλασέ στην κίνση από κοντά έγραψε το τελικό 2-0 στο φινάλε.

Αξίζει να σημειωθεί ότι σε αυτό το ματς είδαμε για πρώτη φορά να αναιρείται απόφαση για πέναλτι από τον διαιτητή με χρήση του VAR. Στο 78ο λεπτό, ο Ολλανδός διαιτητής Μπγιόρν Κάιπερς έδειξε αρχικά το σημείο του πέναλτι σε ανατροπή του Νεϊμάρ από τον Ακόστα, όμως αφού συμβουλεύτηκε το VAR πήρε πίσω την απόφασή του! Στο ριπλέι της φάσης φάνηκε ότι, ναι μεν ο αμυντικός της Κόστα Ρίκα άπλωσε το χέρι του προς τον σούπερ σταρ της Παρί, αλλά αυτός έπεσε υπερβολικά εύκολα προσπαθώντας να εκβιάσει το πέναλτι.

Τελικά η Βραζιλία λυτρώθηκε στη συνέχεια και πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης, με τον Νεϊμάρ να κάθεται στο έδαφος και να βάζει τα κλάματα αμέσως μετά το σφύριγμα της λήξης, σε ένα ξεχωριστό στιγμιότυπο.

Οι συνθέσεις:

Βραζιλία: Άλισον, Τιάγκο Σίλβα, Μιράντα, Κασεμίρο, Ζέσους, Νεϊμάρ, Κουτίνιο, Μαρσέλο, Γουίλιαν (46’ Ντάγκλας Κόστα), Παουλίνιο (68’ Φιρμίνιο), Φάγκνερ

Κόστα Ρίκα: Νάβας, Ακόστα, Γκονζάλες, Μπόρχες, Ντουάρτε, Οβιέδο, Μπράιαν, Βενέγκας, Γκαμπόα (75’ Κάλβο), Γκούζμαν (83’ Τεγιέντα), Ουρένα (54’ Μπολάνος)