Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Δημήτρης Παπαδημητρίου στην ιστιοπλοΐα

|
THESTIVAL TEAM

Το 23ο μετάλλιο μέσα στο 2017 σε παγκόσμια ή ευρωπαϊκή διοργάνωση πανηγυρίζει η ελληνική ιστιοπλοΐα.

Ο εκπληκτικός Δημήτρης Παπαδημητρίου ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Λέιζερ Ράντιαλ youth που έγινε στο Μέντεμπλινγκ της Ολλανδίας

Έπειτα από 11 ιστιοδρομίες ο αθλητής του Ν.Ο.Β κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο συγκεντρώνοντας 27 βαθμούς έναντι 59 του Αργεντινού Μ. Ντίτριχ και του Ν. Μπέζι από το Χονγκ Κονγκ.

Παρά το γεγονός ότι ο Έλληνας ιστιοπλόος δεν ξεκίνησε καλά, στη συνέχεια πλασαρίστηκε στις πρώτες θέσεις και το φινάλε του ήταν εντυπωσιακό.

Συγκεκριμένα στις 11 κούρσες τερμάτισε 2, 70, 6, 4, 6, 4, 22, 3, 4, 2, 1. “Πέταξε” τις δύο χειρότερες, δηλαδή την 70 και την 22 και στέφθηκε πανάξια παγκόσμιος πρωταθλητής!

Ακολουθήστε το Thestival στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από τη Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και τον κόσμο.