Ολοκληρώθηκε η κλήρωση των ομίλων του Basketball Champions League με τον ΠΑΟΚ, τον Άρη και την ΑΕΚ να μαθαίνουν τους αντιπάλους τους.

Η κλήρωση, που διεξήχθη στο House of Basketball της FIBA στην Ελβετία, έβγαλε τους αντιπάλους των τριών ελληνικών ομάδων, με την εικόνα της διοργάνωσης (προκριματικά και ομίλους) να έχει ως εξής:

Ο όμιλος του ΠΑΟΚ:

Γκαζιάντεπ (Τουρκία)
Σαλόν (Γαλλία)
Τενερίφη (Ισπανία)
Νεπτούνας (Λιθουανία)
Βέντσπιλς (Λετονία)
ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)
Νικητής 18 (από προκριματικά)
Νικητής 24 (από προκριματικά)

Ο όμιλος του Άρη:

Αβελίνο (Ιταλία)
Μπεσίκτας (Τουρκία)
Ζιελόνα Γκόρα (Πολωνία)
Οστάνδη (Βέλγιο)
Νίρμπουρκ (Τσεχία)
ΑΡΗΣ (ΕΛΛΑΔΑ)
Νικητής 21 (από προκριματικά)
Νικητής 17 (από προκριματικά)

Όσο για την ΑΕΚ που επίσης συμμετέχει και φέτος στο Champions League, κληρώθηκε με Βενέτσια (Ιταλία), Ολίμπια Λιουμπλιάνας (Σλοβενία), Μπάιροτ (Γερμανία), Μπάνβιτ (Τουρκία), Στρασμπούρ (Γαλλία), Νικητής 19, Νικητής 22

Από που θα προκύψουν οι δύο εναπομείναντες αντίπαλοι: 

Τα ζευγάρια του α' προκριματικού γύρου (19 και 21 Σεπτεμβρίου):

1. Ντινάμο Τιφλίδας (Γεωργία) - Μπανταλόνα (Ισπανία)

2. Κεραυνός Στροβόλου (Κύπρος) - Άβτοντορ (Ρωσία)

3. Μπόσνα (Βοσνία) - Λούντβιχσμπουργκ (Γερμανία)

4. Κάρπος Σόκολι (Σκόπια) - Κάλεβ (Εσθονία)

5. Χρόνιχεν (Ολλανδία) - Βιτάουτας (Λιθουανία)

6. Σιγκάλ Πρίστινα (Κόσοβο) - Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία)

7. Κάπφενμπεργκ (Αυστρία) - Μπενφίκα (Πορτογαλία)

8. Λουλέα (Σουηδία) - Άντβερπ (Βέλγιο)


Τα ζευγάρια του β' προκριματικού γύρου (24 και 26 Σεπτεμβρίου):

9. Κάρπος Σόκολι (Σκόπια) ή Κάλεβ (Εσθονία) - Άλμπα Φέχερβαρ (Ουγγαρία)

10. Ντινάμο Τιφλίδας (Γεωργία) ή Μπανταλόνα (Ισπανία) - Κατάγια (Φινλανδία)

11. Λουλέα (Σουηδία) ή Άντβερπ (Βέλγιο) - Νίζνι Νόβγκοροντ (Ρωσία)

12. Κεραυνός Στροβόλου (Κύπρος) ή Άβτοντορ (Ρωσία) - Μόρναρ (Μαυροβούνιο)

13. Κάπφενμπεργκ (Αυστρία) ή Μπενφίκα (Πορτογαλία) - Λουκόιλ Ακαντέμικ (Βουλγαρία)

14. Μπόσνα (Βοσνία) ή Λούντβιχσμπουργκ (Γερμανία) - Κλουζ (Ρουμανία)

15. Χρόνιχεν (Ολλανδία) ή Βιτάουτας (Λιθουανία) - Μπάκεν Μπέαρς (Δανία)

16. Σιγκάλ Πρίστινα (Κόσοβο) ή Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία) - Μπουντιβέλνικ (Ουκρανία)


Τα ζευγάρια του γ' προκριματικού γύρου (29 Σεπτεμβρίου και 2 Οκτωβρίου):

17. Νικητής 16 - Ναντέρ (Γαλλία)

18. Νικητής 11 - Ρόζα Ράντομ (Πολωνία)

19. Νικητής 12 - Ορλαντίνα (Ιταλία)

20. Νικητής 13 - Γιουβέντους (Λιθουανία)

21. Νικητής 10 - Βόννη (Γερμανία)

22. Νικητής 15 - Εστουδιάντες (Ισπανία)

23. Νικητής 9 - Καρσίγιακα (Τουρκία)

24. Νικητής 14 - Μπράσελς (Βέλγιο)