Με αντεπίθεση στο β΄ ημίχρονο και ανατροπή από το -16, η ΑΕΚ "δραπέτευσε" από το "Nick Galis Hall" με νίκη (67-77) επί του Άρη, κάνοντας το μπρέικ στον πρώτο μικρό τελικό των πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Ο "δικέφαλος" του Νότου "έσπασε" το πλεονέκτημα έδρας που έχει ο Άρης στη σειρά που θα κρίνει την κατάκτηση της 3η θέσης. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν και πάλι το Σάββατο (21/5) στο ΟΑΚΑ.

Οι φίλοι του Άρη που γέμισαν ξανά το Αλεξάνδρειο, χειροκρότησαν τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη μετά το τέλος του αγώνα, παρά την ήττα και το ότι τους χάλασε το πάρτι που είχαν στήσει στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, αποθεώνοντας την ομάδα τους.

Η αποψινή ήταν η πρώτη νίκη της ΑΕΚ επί του Άρη στο πλαίσιο της φετινής σεζόν, μετά από τρία παιχνίδια. Αξίζει να σημειωθεί πως επιτεύχθηκε χωρίς τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη που δεν αγωνίστηκε λόγω τραυματισμού.

Ο αγώνας

Ο Άρης είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού από το ξεκίνημα. Προηγήθηκε με +10 (23-13) στην πρώτη περίοδο και αύξησε τη διαφορά ακόμη και στους 16 πόντους στο 15΄(37-21). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 41-28.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με σερί 5-0 και μείωσε 43-33 με το τρίποντο του Σάκοτα ωστόσο ο Άρης έκανε επιμέρους σκορ 7-1 και ο Ουότερς έστειλε ξανά τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, κάνοντας το 50-34 (23'52") με τρίποντο. Παρ' όλα αυτά, τα λάθη των γηπεδούχων, η αλλαγή πλάνο στο pick-n-roll και οι πρωτοβουλίες του Μιλόσεβιτς επέτρεψαν στην "Ένωση" να μπει ξανά στο παιχνίδι. Ο Βόσνιος έριξε, αρχικά, τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (52-43) κι εν συνεχεία μείωσε σε 55-50 με γκολ-φάουλ! Ο Άρης άντεξε την πίεση της ΑΕΚ και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο υπέρ του 57-50 με τις βολές του Βασίλη Ξανθόπουλου.

Ο Τζέι Κόβαν Μπράουν έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης για την ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου με συνεχόμενους πόντους ενώ τα back2back τρίποντα των Σάκοτα, Μιλόσεβιτς έκαναν το 61-66 στα 2'54" για τη λήξη κι έβαλαν πίεση στον Άρη! Ο Μπράουν σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 και έκανε το 67-71 (38'05"), δείχνοντας αποφασισμένος να... κουβαλήσει την ΑΕΚ στο μπρέικ ενώ ακολούθησαν 0/2 βολές από τον Μούρτο. Ο Σάκοτα έστειλε τη διαφορά στο +6 με 2/2 βολές

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 43-28, 57-50, 67-77.

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 5 (1), Πελεκάνος 4, Τσούπκοβιτς 5, Ουάιτ 15 (1), Ουότερς 12 (2), Ζάρας 4, Κοέν 4, Μούρτος 5 (1), Σίμτσακ 2, ΜακΝιλ 11.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Έρικ 1, Σάκοτα 15 (3), Χέρστον 5 (1), Μιλόσεβιτς 13 (2), Κάρτερ 10, Μπράουν 20 (4), Σαρικόπουλος, Κατσίβελης 5 (1), Καλαμπόκης 2, Μωραϊτης, Μαυροειδής 6.