0
0
0
0

Έχοντας τον Βεζένκοφ σε τρομερό απόγευμα (29 π.), ο Άρης νίκησε για δεύτερη φορά μέσα σε μία εβδομάδα τον ΠΑΟΚ, με 77-78 στο «Παλατάκι» για την 16η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Το ντέρμπι κρίθηκε και πάλι στις λεπτομέρειες με τον Δικέφαλο να παίρνει ώθηση από τους περίπου 7.000 οπαδούς που γέμισαν το “PAOK Sports Arena” και να φτάνει κοντά στην ανατροπή, παρότι οι «κίτρινοι» είχαν διαφορά ασφαλείας από το ημίχρονο και έδειχναν να ελέγχουν απόλυτα το ματς ακόμη και όταν πλησίαζε στο φινάλε. Ο Άρης τελικά έστω και με άγχος στα τελευταία δευτερόλεπτα πέτυχε τον θρίαμβο στην Πυλαία.

Οι «ασπρόμαυροι» πάλεψαν αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στον πόντο. Οι 21 πόντοι του Κάρτερ και οι 18 του Βον που επίσης πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση δεν αρκούσαν στον ΠΑΟΚ για να αντισταθεί στον εντυπωσιακό Βεζένκοφ που ολοκλήρωσε το ματς με 29 πόντους και ήταν καθοριστικός στο να αυξήσει ο Άρης τη διαφορά στην δεύτερη και την τρίτη περίοδο. Εξαιρετικοί και οι Ριντ-Πάσαλιτς για τους φιλοξενούμενους. Η αστοχία στα κρίσιμα σουτ κόστισε στον ΠΑΟΚ, σε συνδυασμό με την κυριαρχία του Άρη στα ριμπάουντ, ειδικότερα στα κρίσιμα σημεία του αγώνα.

Φοβερή η ατμόσφαιρα σε αθλητικά πλαίσια, αν εξαιρέσουμε ορισμένα δυναμιτάκια που έπεφταν κατά διαστήματα από το πέταλο και προκάλεσαν τις παρατηρήσεις των διαιτητών και μικρή διακοπή ενός λεπτό στην τελευταία περίοδο. Η σημερινή ήττα ήταν η πρώτη εντός έδρας για τον ΠΑΟΚ στις εγχώριες υποχρεώσεις του, αλλά και η τέταρτη συνεχόμενη. ο ΠΑΟΚ φαίνεται έτσι να διανύει μια περίοδο... κρίσης με την κούραση των συνεχόμενων αγώνων και τις απώλειες να του στοιχίζουν. Ο Άρης στον αντίποδα πλησίασε τον συμπολίτη του στη μάχη για την 3η θέση, νικώντας τον δύο φορές.

Ο αγώνας

1η περίοδος

Η ατμόσφαιρα ήταν εκρηκτική στο «Παλατάκι» με περίπου 7.000 φίλους του ΠΑΟΚ να δίνουν άλλο τόνο στο ντέρμπι. Τη στιγμή του τζάμπολ έπεσαν χαρτάκια όπως συνηθίζεται, ενώ άναψαν και δύο πυρσοί. Ο Δικέφαλος πατούσε καλύτερα στην πρώτη περίοδο έχοντας ωε κορυφαίους του Κάρτερ και Βον. Ο Άρης βέβαια διατηρούσε σε χαμηλά επίπεδα τη διαφορά, που κυμαίνονταν στους 6 πόντους (11-5 στο 5΄). Οι «ασπρόμαυροι» ξέφυγαν με 9 (19-10) 2.30΄ πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, όμως ο Άρης απάντησε άμεσα με τρίποντο. Κορυφαίος των «κιτρίνων» στην πρώτη περίοδο ήταν ο Βεζένκοφ με 7 πόντους.

2η περίοδος

Το παιχνίδι εξακολουθούσε να είναι ντέρμπι και στην 2η περίοδο. Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να αυξήσει τη διαφορά, όμως το 30-23 έγινε γρήγορα 30-30. Ο Κάρτερ από πλευράς γηπεδούχων και ο Πάσαλιτς από πλευράς φιλοξενούμενων έκαναν τη διαφορά στην περιφέρεια. Στα 3.30΄ πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Άρης πήρε προβάδισμα με 31-33, μπαίνοντας σε ρόλο οδηγού στο σκορ μετά από πολύ ώρα, από τα πρώτα λεπτά και το 4-5. Ο Ριντ πήρε το «όπλο» του επιθετικά, δίνοντας σημαντικά καλάθια στους «κίτρινους». Δύο λεπτά πριν το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου ο Άρης πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά του στο ματς (μέχρι εκείνο το σημείο) με εύστοχο σουτ τριών πόντων του Βεζένκοφ για το 33-39. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 35-43. Ο Άρης ήταν εντυπωσιακός στο β΄ δεκάλεπτο με σερί 3-18 και επιμέρους σκορ συνολικά 14-28.

3η περίοδος

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μπει δυνατά και αποφασιστικά για να μαζέψει τη διαφορά των 8 πόντων, μειώνοντας σε 40-45, ωστόσο ο Βεζένκοφ συνέχισε το ρεσιτάλ του στο σκοράρισμα και με 7 δικούς του πόντους ο Άρης βρέθηκε να προηγείται με 40-50. Ο Δικέφαλος όμως απάντησε παίρνοντας ώθηση από τον κόσμο του που ζέστανε για τα καλά την ατμόσφαιρα και μείωσε σε 45-50 στα μισά του 3ου δεκαλέπτου. Βέβαια ο Αντεγκμπόγιε πάγωσε το «PAOKSportsArena» με ένα τρίποντο στέλνοντας και πάλι τη διαφορά στους 8, ενώ ο Βεζένκοφ στην επόμενη φάση πέτυχε νέο τρίποντο για το μεγαλύτερο προβάδισμα των «κιτρίνων» (45-56) 4 λεπτά πριν το φινάλε της 3ης περιόδου. Ο νεαρός μάλιστα συνέχισε να είναι τρομερός φτάνοντας τους 12 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο και σημειώνοντας το 46-58.

4η περίοδος

Ο Άρης συνέχισε να διαχειρίζεται άψογα το προβάδισμα διατηρώντας τη διαφορά ασφαλείας (8-13 πόντους). Ο ΠΑΟΚ επιδίωξε κυρίως με τον Κάρτερ να μειώσει και να επανέλθει στη διεκδίκηση του αγώνα, όμως οι «ασπρόμαυροι» ήταν αρκετά άστοχοι στα μακρινά σουτ και δεν έβρισκαν λύσεις στο σκοράρισμα, καθώς ο Άρης αμυνόταν σωστά. Ο Λάνγκφορντ δεν ήταν σε καλό απόγευμα όπως συνηθίζει τελευταία και αυτό έπαιξε το ρόλο του. Στα 4.29΄ πριν τη λήξη ο Όντουμ μείωσε σε 64-72 με εύστοχο σουτ τριών πόντων. Ο Βον έκανε μια τρομερή τάπα στον Αντεγκμπόγιε μετά το τάιμ άουτ και ο Κάρτερ έτρεξε στον αιφνιδιασμό σκοράροντας για το 66-72 και σηκώνοντας το γήπεδο στο… πόδι.

Ο ΠΑΟΚ έδειξε να κάνει την ύστατη προσπάθεια για ανατροπή στο τελευταίο τρίλεπτο. Ωστόσο ο Δικέφαλος δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που του έδωσε η καλή του άμυνα και το σκορ έγινε 66-74. Ο Βον κάρφωσε για το 68-74 και ο Αντεγκμπόγιε αστόχησε σε δύο βολές, παίρνοντας όμως το επιθετικό ριμπάουντ ο ίδιος. Η επίθεση χάθηκε όμως οι «κίτρινοι» έβγαλαν καλή άμυνα και το 68-74 παρέμεινε. Ο Πάσαλιτς με 1/2 βολές έκανε το 68-75, ο Κάρτερ αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και ο Αντεγκμπόγιε διαμόρφωσε το 68-76 με 1/2 βολές. Ο Βον μείωσε σε 70-76, ενώ στη συνέχεια ο Αντεγκπόγιε κράτησε τη μπάλα 5 δευτερόλεπτα με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να έχει νέα κατοχή και να πετυχαίνει τρίποντο με τον Τσόχλα.

Στα 09,4’’ ο Αντεγκμπόγιε πήγε στις βολές. Ευστόχησε σε ½  και στα 07,6’’  έστειλε τον Τσόχλα στις βολές με φάουλ. Ο γκαρντ του ΠΑΟΚ διαμόρφωσε το 75-77 με 2/2 και το ματς απέκτησε νέο ενδιαφέρον στα τελευταία δευτερόλεπτα, παρότι έμοιαζε να έχει κριθεί. Ο Λάνγκφορντ έκανε το φάουλ στον Βεζένκοφ και ο ηγέτης του Άρη έβαλε 1/2 βολές. Ο ΠΑΟΚ πήρε το ριμπάουντ, έτρεξε, ο Κάρτερ σούταρε όμως το μόνο που κατάφερε ο Δικέφαλος ήταν να πετύχει δίποντο με φόλου του Όντουμ κάτω από το καλάθι.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 35-43, 52-63, 77-78

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος Σ.): Λάνγκφορντ 7 (1/3δίπ., 0/2τρίπ., 5/6β., 4ρ., 1κοψ., 2λ. σε 24:04), Λιάπης (2ρ. σε 4:13), Κάρτερ 21 (6/8δίπ., 3/11τρίπ., 3ρ., 3ασ., 2κλ., 2λ. σε 36:39), Τσόχλας 9 (1/5δίπ., 1/5τρίπ., 4/5β., 3ρ., 1λ. σε 20:29), Δέδας (0/3τρίπ. σε 4:50), Μαργαρίτης 11 (1/1δίπ., 2/3τρίπ., 3/4β., 3ρ., 3ασ., 1κοψ., 1λ. σε 28:53), Όντουμ 7 (2/7δίπ., 1/3τρίπ., 4ρ., 3ασ., 1λ. σε 32:06), Βον 18 (7/8δίπ., 4/9β., 10ρ., 1ασ., 2κοψ., 1λ. σε 27:31), Χαριτόπουλος 1 (1/2β., 1ρ. σε 6:05), Σαλούστρος 3 (1/3τρίπ., 3ρ., 2ασ., 1κλ. σε 15:10)

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 11 (2/6δίπ., 2/6τρίπ., 1/2β., 3ρ., 5ασ., 1κλ., 2λ. σε 31:14), Ριντ (1/8δίπ., 3/4τρίπ., 7ρ., 1ασ., 2λ. σε 35:08), Πουλιανίτης (0:36), Χαρίδης 6 (3/4δίπ., 0/1τρίπ., 0/1β., 3ρ., 2λ. σε 10:08), Καραθανάσης 2 (1/1δίπ., 0/1τρίπ., 1ρ., 1κοψ. σε 10:40), Βεζένκοφ 29 (5/9δίπ., 5/10τρίπ., 4/6β., 14ρ., 3ασ., 1λ. σε 33:32), Νέιμικ 7 (3/6δίπ., 1/1β., 10ρ., 2κλ., 1κοψ., 2λ. σε 26:31), Μούρτος 2 (1/4δίπ., 0/2τρίπ., 4ρ., 3ασ. σε 18:04), Σίμτσαν 1 (0/2δίπ., 1/4β., 3ρ., 1κλ., 1λ. σε 9:50), Αντεγκμπόγε 9 (1/4δίπ., 1/1τρίπ., 4/8β., 2ρ., 2ασ., 3λ. σε 24:17)