Συνεχίζεται για όγδοη ημέρα το 60ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, που άνοιξε αυλαία την Πέμπτη 31 Οκτωβρίου.

Με 201 μεγάλου μήκους ταινίες και 39 μικρού μήκους από 39 χώρες θα κρατήσει αμείωτο το ενδιαφέρον για τους σινεφίλ έως τις 10 Νοεμβρίου.

Η γιορτή του ανεξάρτητου κινηματογράφου πραγματοποιείται, στις αίθουσες Ολύμπιον και Παύλος Ζάννας, στις αίθουσες του λιμανιού Φρίντα Λιάππα, Τώνια Μαρκετάκη, Τζον Κασσαβέτης και Στάυρος Τόρνες, στο δημοτικό θέατρο του Κέντρου Πολιτισμού «Χρήστος Τσακίρης» στον δήμο Παύλου Μελά, και στο κλειστό δημοτικό θέατρο Συκεών σε συνεργασία με τον δήμο Νεάπολης – Συκεών. Φέτος, στις αίθουσες προστίθεται και ο κινηματογράφος Μακεδονικόν.

Η φετινή διοργάνωση περιλαμβάνει υπέροχες ταινίες, συναρπαστικοί καλεσμένοι, δράσεις στην πόλη, ένα κόμικ, εκθέσεις και αφιερώματα, το παρόν και το μέλλον του ελληνικού σινεμά και ένα νέο διαγωνιστικό τμήμα

Δείτε αναλυτικά το σημερινό πρόγραμμα προβολών:

12:30     Γάτα μέσα στον τοίχο | Cat in the Wall   ΤΩΝΙΑ ΜΑΡΚΕΤΑΚΗ

13:00     Μανιφέστο | Manifesto               ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ           

13:00     Οι ξεγραμμένοι | Out of the Blue ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΝ          

13:30     Κράμπι, 2562 | Krabi, 2562 ΦΡΙΝΤΑ ΛΙΑΠΠΑ       

13:30     Αφρική | Africa ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΟΡΝΕΣ

14:00     Το πράσινο νέφος | The Green Fog ΟΛΥΜΠΙΟΝ               

15:00     Ποιος άρπαξε τον Τζόνι; | Who Took Johnny ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ 

15:00     Έτος εθελοντισμού | Das freiwillige Jahr                ΤΩΝΙΑ ΜΑΡΚΕΤΑΚΗ       

15:00     Πολιορκία στην οδό Λιπέρτη | Πολιορκία στην οδό Λιπέρτη ΤΖΟΝ ΚΑΣΣΑΒΕΤΗΣ              

15:00     Παιδικά δόντια | Babyteeth ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΝ    

15:30     Ο Πατρίκ | De Patrick ΟΛΥΜΠΙΟΝ           

15:30     Η Μίκι κι η αρκούδα | Mickey and the Bear ΦΡΙΝΤΑ ΛΙΑΠΠΑ

15:45     Απροστάτευτη αθωότητα | Nevinost bez zaštite              ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΟΡΝΕΣ           

17:15     Οι δυο μας | Two of Us ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ            

17:15     Madre | Madre ΤΩΝΙΑ ΜΑΡΚΕΤΑΚΗ

17:15     Ο κήπος του Θεού | Ο κήπος του Θεού  ΤΖΟΝ ΚΑΣΣΑΒΕΤΗΣ

17:30     Αμπού Λεϊλά | Abou Leila ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΝ         

18:00     Ζίζοτεκ | Zizotek ΟΛΥΜΠΙΟΝ    

18:00     Η εποχή της βροχής | Wet Season ΦΡΙΝΤΑ ΛΙΑΠΠΑ

18:00     Ανοιχτή πόρτα | Derë e hapur   ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΟΡΝΕΣ

18:00     Οι περιπέτειες του Μαρκ Τουέιν | The Adventures of Mark Twain ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΣΑΚΙΡΗΣ

18:00     Στην άκρη του ποταμού | River’s Edge ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ΣΥΚΕΩΝ      

19:45     Μαμά και μπαμπάς | Mom and Dad ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

19:45     Ο πύραυλος | Ο πύραυλος ΤΖΟΝ ΚΑΣΣΑΒΕΤΗΣ 

20:00     Αύριο περνάω απέναντι | Demain, je traverse ΤΩΝΙΑ ΜΑΡΚΕΤΑΚΗ

20:00     Μα τι χώρα! | Koja je ovo država! ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΣΑΚΙΡΗΣ

20:00     Να ζεις για να τραγουδάς | Huo zhe chang zhe ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ΣΥΚΕΩΝ    

20:15     Παράθυρο στη θάλασσα | Una ventana al mar ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΝ              

20:30     Ο προδότης | Il traditore ΟΛΥΜΠΙΟΝ    

20:30     Ο πατέρας | Bashtata ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΟΡΝΕΣ              

20:45     Η γυναίκα των δακρύων | La Llorona ΦΡΙΝΤΑ ΛΙΑΠΠΑ  

22:00     Τα μυστήρια του οργανισμού | W.R. – Misterije organizma ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ   

22:30     Το λουλούδι της ευτυχίας | Little Joe ΤΩΝΙΑ ΜΑΡΚΕΤΑΚΗ

22:30     Cosmic Candy | Cosmic Candy ΤΖΟΝ ΚΑΣΣΑΒΕΤΗΣ

23:00     Γη του Νώε | Nuh Tepesi ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΟΡΝΕΣ        

23:00     Το τελευταίο δέντρο | The Last Tree ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΝ

23:15     Ο δαίμονας των Χριστουγέννων | Christmas Evil               ΦΡΙΝΤΑ ΛΙΑΠΠΑ

23:30     Αυτόχειρας τουρίστας | Selvmordsturisten ΟΛΥΜΠΙΟΝ