Συνεχίζεται για έκτη ημέρα το 60ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, που άνοιξε αυλαία την Πέμπτη 31 Οκτωβρίου.

Με 201 μεγάλου μήκους ταινίες και 39 μικρού μήκους από 39 χώρες θα κρατήσει αμείωτο το ενδιαφέρον για τους σινεφίλ έως τις 10 Νοεμβρίου.

Η γιορτή του ανεξάρτητου κινηματογράφου πραγματοποιείται, στις αίθουσες Ολύμπιον και Παύλος Ζάννας, στις αίθουσες του λιμανιού Φρίντα Λιάππα, Τώνια Μαρκετάκη, Τζον Κασσαβέτης και Στάυρος Τόρνες, στο δημοτικό θέατρο του Κέντρου Πολιτισμού «Χρήστος Τσακίρης» στον δήμο Παύλου Μελά, και στο κλειστό δημοτικό θέατρο Συκεών σε συνεργασία με τον δήμο Νεάπολης – Συκεών. Φέτος, στις αίθουσες προστίθεται και ο κινηματογράφος Μακεδονικόν.

Η φετινή διοργάνωση περιλαμβάνει υπέροχες ταινίες, συναρπαστικοί καλεσμένοι, δράσεις στην πόλη, ένα κόμικ, εκθέσεις και αφιερώματα, το παρόν και το μέλλον του ελληνικού σινεμά και ένα νέο διαγωνιστικό τμήμα

Δείτε αναλυτικά το σημερινό πρόγραμμα προβολών:

12:00     Ο εγκληματίας | Borotmokmedi  ΦΡΙΝΤΑ ΛΙΑΠΠΑ          

12:30     Άνταμ και Έβελιν ΟΛΥΜΠΙΟΝ   

12:45     Καθημερινές γυναίκες | Simple Women               ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

12:45     Οροσλάν | Oroslan ΤΩΝΙΑ ΜΑΡΚΕΤΑΚΗ

13:00     Common Birds | Common Birds ΤΖΟΝ ΚΑΣΣΑΒΕΤΗΣ         

13:30     Μη νομίζεις πως θα ουρλιάξω | Ne croyez surtout pas que je hurle ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΟΡΝΕΣ   

14:15     Στάση | Ang Hupa ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΝ         

15:00     Ο πυρετός | A Febre ΟΛΥΜΠΙΟΝ            

15:00     Ιστορία του θανάτου μου | Història de la meva mort ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ 

15:00     Λευκό σε λευκό | Blanco en Blanco ΤΩΝΙΑ ΜΑΡΚΕΤΑΚΗ               

15:30     Τα παιδιά των νεκρών | Die Kinder der Toten ΦΡΙΝΤΑ ΛΙΑΠΠΑ 

15:30     Ανήκειν | Aidiyet ΤΖΟΝ ΚΑΣΣΑΒΕΤΗΣ

17:00     Αντάρτης | Guerilla ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΟΡΝΕΣ

17:30     Ήμουν στο σπίτι, αλλά | Ich war zuhause, aber ΤΩΝΙΑ ΜΑΡΚΕΤΑΚΗ

17:30     Άνωση | Buoyancy ΤΖΟΝ ΚΑΣΣΑΒΕΤΗΣ

17:45     Λίλιαν | Lillian   ΟΛΥΜΠΙΟΝ

18:00     Ριάλτο | Rialto  ΦΡΙΝΤΑ ΛΙΑΠΠΑ             

18:00     Γκούνις: Το κυνήγι της μεγάλης περιπέτειας | The Goonies ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΣΑΚΙΡΗΣ

18:00     Σκοπιά | Vigil ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ΣΥΚΕΩΝ        

18:30 Αύριο, θα | Chun nuan hua kai      ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

19:30 Υπόθεση Μακαβέγιεφ ή Δίκη σε μια κινηματογραφική αίθουσα | Slucaj Makavejev ili Proces u bioskopskoj Sali ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΝ

20:00 Η ανθολογία μιας πόλης-φάντασμα | Répertoire des villes disparues ΤΩΝΙΑ ΜΑΡΚΕΤΑΚΗ

20:00     Το θαύμα της Θάλασσας των Σαργασσών | Το θαύμα της Θάλασσας των Σαργασσών ΤΖΟΝ ΚΑΣΣΑΒΕΤΗΣ               

20:00     Αδερφή | Sestra ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ΣΥΚΕΩΝ  

20:30     Στον τροπικό των φαντασμάτων | Ghost Tropic                ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

20:30     Εργατικό δυναμικό | Mano de obra        ΦΡΙΝΤΑ ΛΙΑΠΠΑ

20:30     Το θαύμα της Θάλασσας των Σαργασσών | Το θαύμα της Θάλασσας των Σαργασσών ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΟΡΝΕΣ

20:30     Σώμα Χριστού | Boże Ciało ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΣΑΚΙΡΗΣ

20:45     Διαρρήκτης υψηλής τέχνης | The Burnt Orange Heresy ΟΛΥΜΠΙΟΝ

22:00     Αδερφή | Sestra ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΝ            

22:30     Έγκλημα ζηλοτυπίας | Ljubavni slučaj ili tragedija službenice P.T.T. ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ      

22:30     Θα έρθουν απαλές βροχές | Vendrán lluvias suaves ΤΩΝΙΑ ΜΑΡΚΕΤΑΚΗ

23:00     Μόνο 6,5 | Metri Shesh-o Nim ΦΡΙΝΤΑ ΛΙΑΠΠΑ

23:15     Ηχώ | Bergmál   ΟΛΥΜΠΙΟΝ