Συνεχίζεται για πέμπτη ημέρα το 60ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, που άνοιξε αυλαία την Πέμπτη 31 Οκτωβρίου.

Με 201 μεγάλου μήκους ταινίες και 39 μικρού μήκους από 39 χώρες θα κρατήσει αμείωτο το ενδιαφέρον για τους σινεφίλ έως τις 10 Νοεμβρίου.

Η γιορτή του ανεξάρτητου κινηματογράφου πραγματοποιείται, στις αίθουσες Ολύμπιον και Παύλος Ζάννας, στις αίθουσες του λιμανιού Φρίντα Λιάππα, Τώνια Μαρκετάκη, Τζον Κασσαβέτης και Στάυρος Τόρνες, στο δημοτικό θέατρο του Κέντρου Πολιτισμού «Χρήστος Τσακίρης» στον δήμο Παύλου Μελά, και στο κλειστό δημοτικό θέατρο Συκεών σε συνεργασία με τον δήμο Νεάπολης – Συκεών. Φέτος, στις αίθουσες προστίθεται και ο κινηματογράφος Μακεδονικόν.

Η φετινή διοργάνωση περιλαμβάνει υπέροχες ταινίες, συναρπαστικοί καλεσμένοι, δράσεις στην πόλη, ένα κόμικ, εκθέσεις και αφιερώματα, το παρόν και το μέλλον του ελληνικού σινεμά και ένα νέο διαγωνιστικό τμήμα

Δείτε αναλυτικά το σημερινό πρόγραμμα προβολών:

12:45 Περσεφόνη ΤΖΟΝ ΚΑΣΣΑΒΕΤΗΣ

12:45 Υπογραφή: Σερζ ΟΛΥΜΠΙΟΝ

13:00 Ντίσκο ΦΡΙΝΤΑ ΛΙΑΠΠΑ

13:00 Σκοπιά ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

13:00 Τλαμές ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΝ

13:15 Ο εγκληματίας ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΟΡΝΕΣ

13:30 Η νεαρή Ζουλιέτ ΤΩΝΙΑ ΜΑΡΚΕΤΑΚΗ

15:00 Ριάλτο ΟΛΥΜΠΙΟΝ

15:00 Δεκατεσσάρων ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

15:15 Το θολάμι ΤΖΟΝ ΚΑΣΣΑΒΕΤΗΣ

15:30 Η θαυμάστρια ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΝ

15:30 Θα ’ρθει η φωτιά ΦΡΙΝΤΑ ΛΙΑΠΠΑ

16:00 Η πατρίδα είναι ένας χώρος στον χρόνο ΤΩΝΙΑ ΜΑΡΚΕΤΑΚΗ

16:15 Οροσλάν ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΟΡΝΕΣ

17:30 Common Birds ΤΖΟΝ ΚΑΣΣΑΒΕΤΗΣ

17:30 Μακεδονικός γάμος ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

18:00 Technoboss ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΝ

18:00 Μια αμερικανική ληστεία ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ΣΥΚΕΩΝ

18:00 Απόστρατος ΟΛΥΜΠΙΟΝ

18:00 Κοινή διάλεκτος ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΣΑΚΙΡΗΣ

18:15 Κατάποση ΦΡΙΝΤΑ ΛΙΑΠΠΑ

18:15 Καθημερινές γυναίκες ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΟΡΝΕΣ

19:00 Ο θάνατος του Λουδοβίκου ΙΔ’ ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

20:00 Winona ΤΖΟΝ ΚΑΣΣΑΒΕΤΗΣ

20:00 Πυγολαμπίδες ΤΩΝΙΑ ΜΑΡΚΕΤΑΚΗ

20:00 Μελτέμ ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΣΑΚΙΡΗΣ

20:15 Η ανάκριση ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ΣΥΚΕΩΝ

20:30 Όσο κρατά ο πόλεμος ΟΛΥΜΠΙΟΝ

20:30 Να ζεις για να τραγουδάς ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΝ

20:30 Λευκό σε λευκό ΦΡΙΝΤΑ ΛΙΑΠΠΑ

20:45 Αδερφή ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΟΡΝΕΣ

22:00 Σώμα Χριστού ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

22:30 Κοκο-ντί Κοκο-ντέ ΤΩΝΙΑ ΜΑΡΚΕΤΑΚΗ

22:30 Γεννημένος 8η Μαρτίου ΤΖΟΝ ΚΑΣΣΑΒΕΤΗΣ

23:00 Στην άκρη του ποταμού ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΝ

23:15 Μοντενέγκρο: γουρούνια και μαργαριτάρια ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΟΡΝΕΣ

23:15 Η παρθένος του Αυγούστου ΟΛΥΜΠΙΟΝ

23:15 Τα παιδιά των νεκρών ΦΡΙΝΤΑ ΛΙΑΠΠΑ