Συνεχίζεται για τέταρτη ημέρα σήμερα το 60ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, που άνοιξε αυλαία την Πέμπτη 31 Οκτωβρίου.

Με 201 μεγάλου μήκους ταινίες και 39 μικρού μήκους από 39 χώρες θα κρατήσει αμείωτο το ενδιαφέρον για τους σινεφίλ έως τις 10 Νοεμβρίου.

Η γιορτή του ανεξάρτητου κινηματογράφου πραγματοποιείται, στις αίθουσες Ολύμπιον και Παύλος Ζάννας, στις αίθουσες του λιμανιού Φρίντα Λιάππα, Τώνια Μαρκετάκη, Τζον Κασσαβέτης και Στάυρος Τόρνες, στο δημοτικό θέατρο του Κέντρου Πολιτισμού «Χρήστος Τσακίρης» στον δήμο Παύλου Μελά, και στο κλειστό δημοτικό θέατρο Συκεών σε συνεργασία με τον δήμο Νεάπολης – Συκεών. Φέτος, στις αίθουσες προστίθεται και ο κινηματογράφος Μακεδονικόν.

Η φετινή διοργάνωση περιλαμβάνει υπέροχες ταινίες, συναρπαστικοί καλεσμένοι, δράσεις στην πόλη, ένα κόμικ , εκθέσεις και αφιερώματα, το παρόν και το μέλλον του ελληνικού σινεμά και ένα νέο διαγωνιστικό τμήμα

Δείτε αναλυτικά το σημερινό πρόγραμμα προβολών:

11:00 Γκούνις: Το κυνήγι της μεγάλης περιπέτειας ΟΛΥΜΠΙΟΝ

12:30 Πορτρέτο των Γκίλμπερτ και Τζορτζ ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

12:30 Ευτυχία ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

12:30 Κράμπι, 2562 ΤΩΝΙΑ ΜΑΡΚΕΤΑΚΗ

12:30 Αφοσίωση ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

12:30 Τα μυστήρια ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

12:30 Κλειστός φάκελος Χάμαρσκελντ ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΟΡΝΕΣ

13:00 Η ανάκριση ΤΖΟΝ ΚΑΣΣΑΒΕΤΗΣ

13:00 Η αγία οικογένεια ΦΡΙΝΤΑ ΛΙΑΠΠΑ

13:30 Έκθεση ΟΛΥΜΠΙΟΝ

13:30 Tickled ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΝ

15:00 Η νεαρή Ζουλιέτ ΤΩΝΙΑ ΜΑΡΚΕΤΑΚΗ

15:00 Δεν ακούμε τα τραγούδια ΤΖΟΝ ΚΑΣΣΑΒΕΤΗΣ

15:15 Το κελάηδημα των πουλιών ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

15:30 Υπογραφή: Σερζ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΝ

15:30 Αρχιπέλαγος ΦΡΙΝΤΑ ΛΙΑΠΠΑ

15:30 Τλαμές ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΟΡΝΕΣ

16:00 Κατάποση ΟΛΥΜΠΙΟΝ

17:30 Έγκλημα στα παρασκήνια ΤΖΟΝ ΚΑΣΣΑΒΕΤΗΣ

17:30 Πυγολαμπίδες ΤΩΝΙΑ ΜΑΡΚΕΤΑΚΗ

17:45 Η Λολά πάει στη θάλασσα ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

18:00 Θα ’ρθει η φωτιά ΟΛΥΜΠΙΟΝ

18:00 Αλεπουδίτσες ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΣΑΚΙΡΗΣ

18:00 Κι εγένετο φως ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΝ

18:00 Αντίδικος ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΟΡΝΕΣ

18:15 Technoboss ΦΡΙΝΤΑ ΛΙΑΠΠΑ

20:00 Ελευθερία ΟΛΥΜΠΙΟΝ

20:00 Περσεφόνη ΤΖΟΝ ΚΑΣΣΑΒΕΤΗΣ

20:00 Δεκατεσσάρων ΤΩΝΙΑ ΜΑΡΚΕΤΑΚΗ

20:15 Η θαυμάστρια ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

20:30 Πυγολαμπίδες ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΣΑΚΙΡΗΣ

20:30 Ιβάνα η Τρομερή ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΟΡΝΕΣ

20:30 Αόρατος ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΝ

20:45 Ντίσκο ΦΡΙΝΤΑ ΛΙΑΠΠΑ

22:30 Το τελευταίο δέντρο ΤΩΝΙΑ ΜΑΡΚΕΤΑΚΗ

22:30 Το θολάμι ΤΖΟΝ ΚΑΣΣΑΒΕΤΗΣ

22:45 Αμπού Λεϊλά ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

23:00 Κοκο-ντί Κοκο-ντέ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΝ

23:00 Σουήτ Μούβι ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΟΡΝΕΣ

23:15 Moffie ΦΡΙΝΤΑ ΛΙΑΠΠΑ

23:30 Ρετσίνι ΟΛΥΜΠΙΟΝ