Συνεχίζεται για ένατη και προτελευταία ημέρα σήμερα το 20ό Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης, που άνοιξε αυλαία την Παρασκευή 2 Μαρτίου.

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, οι αίθουσες Ολύμπιον, Παύλος Ζάννας αλλά και αυτές του Λιμανιού, Φρίντα Λιάππα, Τώνια Μαρκετάκη, Τζον Κασσαβέτης και Σταύρος Τορνές, είναι ανοιχτές για το κοινό, προβάλλοντας ξεχωριστά ντοκιμαντέρ.

Μάλιστα, στη φετινή διοργάνωση εντάχθηκαν πλήρως οι δήμοι Καλαμαριάς και Παύλου Μελά στον προγραμματισμό, με καθημερινές προβολές στο Κέντρο Πολιτισμού «Χρήστος Τσακίρης» του Παύλου Μελά και το Δημοτικό Θέατρο Καλαμαριάς «Μελίνα Μερκούρη». 

Δείτε αναλυτικά το σημερινό πρόγραμμα προβολών:

ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ
11:00 Τελόνιους Μονκ: Straight, No Chaser | Thelonious Monk: Straight, No Chaser
13:00 Λόγια του ονείρου | somniloquies
13:00 Ω, ανθρωπότητα! | Ah, Humanity!
15:30 Ό,τι μας πούνε | Vi bara lyder
15:30 Πριν την αποχώρηση | Avant l' envol
15:30 Σύνθεση | Composite
17:45 Το βαλς του Κουρτ Βάλντχαϊμ | Waldheims Walzer
20:00 Κανίβαλος | Caniba
22:30 Μίστερ Γκέι Συρία | Mr. Gay Syria

ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΟΡΝΕΣ
11:00 Η θρυλική συλλογή Μπρίντον | Saving Brinton
13:00 Η Κούβα και ο οπερατέρ | Cuba and the Cameramen
15:30 Europe | Europe
15:30 Το ταξίδι του Ορφέα | The Journey of Orpheus
18:00 Μια λεπτή ισορροπία | Μια λεπτή ισορροπία
20:15 Σκιές ονείρων | Σκιές ονείρων
22:15 Στο σώμα της | Στο σώμα της

ΤΖΟΝ ΚΑΣΣΑΒΕΤΗΣ
12:30 Η ατέλειωτη εποχή | The Long Season
15:00 Η σύναξη | Al Gami'ya
17:30 Πατέρες και γιοι | Of Fathers and Sons
20:00 Αρκεί να μην είναι πόρνη | Là où les putains n'existent pas
22:00 Άνθρωποι στην έρημη χώρα | People οf the Wasteland
22:00 Ναρκαλιευτής | The Deminer

ΤΩΝΙΑ ΜΑΡΚΕΤΑΚΗ
12:45 Η φωνή του Αντώνη | Η φωνή του Αντώνη
15:00 Ex Libris: Η Δημόσια Βιβλιοθήκη της Νέας Υόρκης | Ex Libris: Τhe New York Public Library
19:00 Ο καιρός των μελισσών | Il tempo delle api
19:00 Ο τελευταίος κυνηγός μελιού | The Last Honey Hunter
21:30 Ο κλεμμένος Ροντέν | Robar a Rodin
23:15 Ορκιστείτε παρακαλώ | Ni Juge Ni Soumise

ΟΛΥΜΠΙΟΝ
13:00 Αλλάζοντας τους κανόνες του παιχνιδιού | The Game Changers
15:00 Ανγκάρ: Η ματωμένη εποχή | Angkar
17:30 Η άλλη πλευρά των πάντων | Druga Strana Svega
19:45 Ημερολόγια του Όσλο | The Oslo Diaries
22:15 Σκόπιμη καταστροφή | Intent to Destroy

ΦΡΙΝΤΑ ΛΙΑΠΠΑ
13:30 Ξαδέλφες | Primas
15:30 Η μέθοδος | Η μέθοδος
15:30 Πάνω απ’ όλα το έργο | Πάνω απ’ όλα το έργο
18:00 Μετά – Στοιχεία για το 2017 | Μετά – Στοιχεία για το 2017
20:30 Ένας σπόρος για την αλλαγή | A Seed for Change
23:00 Παριστάνοντας τον Θεό | Playing God

ΜΕΛΙΝΑ ΜΕΡΚΟΥΡΗ
20:00 HLA | HLA
20:00 Relics | Relics
22:00 Paranauê: The Documentary | Paranauê: The Documentary

ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΣΑΚΙΡΗΣ
20:00 Το Μπαλκόνι – Mνήμες Κατοχής | Το Μπαλκόνι – Mνήμες Κατοχής
22:00 Εγώ κι ο ίσκιος μου: Ένα ντοκιμαντέρ για τον Νίκο Παπάζογλου | Εγώ κι ο ίσκιος μου: Ένα ντοκιμαντέρ για τον Νίκο Παπάζογλου