Συνεχίζεται για όγδοη ημέρα σήμερα το 20ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης, που άνοιξε αυλαία την Παρασκευή 2 Μαρτίου.

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, οι αίθουσες Ολύμπιον, Παύλος Ζάννας αλλά και αυτές του Λιμανιού, Φρίντα Λιάππα, Τώνια Μαρκετάκη, Τζον Κασσαβέτης και Σταύρος Τορνές, άνοιξαν για το κοινό, προβάλλοντας ξεχωριστά ντοκιμαντέρ.

Να σημειωθεί ότι στη φετινή διοργάνωση εντάχθηκαν πλήρως οι δήμοι Καλαμαριάς και Παύλου Μελά στον προγραμματισμό, με καθημερινές προβολές στο Κέντρο Πολιτισμού Χρήστος Τσακίρης του Παύλου Μελά και το Δημοτικό Θέατρο Καλαμαριάς Μελίνα Μερκούρη. Και φυσικά στον χώρο INVR θα γίνουν οι προβολές του νέου διαγωνιστικού τμήματος του φεστιβάλ με ταινίες εικονικής πραγματικότητας.

Δείτε αναλυτικά το σημερινό πρόγραμμα προβολών:

ΤΖΟΝ ΚΑΣΣΑΒΕΤΗΣ

12:45 Οι όρχεις του Ταρζάν | Ouăle lui Tarzan

15:00 Το τέλος της ζωής | End of Life

17:15 Άνθρωποι στην έρημη χώρα | People οf the Wasteland

17:15 Ναρκαλιευτής | The Deminer

20:00 Το Μπαλκόνι – Mνήμες Κατοχής

22:30 λπ

ΤΩΝΙΑ ΜΑΡΚΕΤΑΚΗ

12:45 Θραύσματα

12:45 Πατρίδα από μάρμαρο

15:30 Η προσφυγική κρίση μέσα από τα κινητά τηλέφωνα

15:30 Το αεροδρόμιο των απογοητεύσεων | L’Aéroport des désillusions

17:30 HLA | HLA               

17:30 Relics | Relics

20:00 Η φωνή του Αντώνη | Η φωνή του Αντώνη

22:30 Obscuro Barroco | Obscuro Barroco

ΟΛΥΜΠΙΟΝ

13:00 Ο σεβάσμιος Β. | Le Venerable W.

15:30 Ο βιασμός της Ρέσι Τέιλορ | The Rape of Recy Taylor

17:30 Στο σώμα της

20:00 Πατέρες και γιοι | Of Fathers and Sons

22:45 Φέιθφουλ | Faithfull

ΦΡΙΝΤΑ ΛΙΑΠΠΑ

13:15 Ευτυχισμένοι πρίγκιπες | Príncipes Felizes

15:15 Απαγορευμένη επίσκεψη | Απαγορευμένη επίσκεψη      

15:15 Μνήμη και μαρτυρίες: Η μακρά νύχτα της δικτατορίας | Μνήμη και μαρτυρίες: Η μακρά νύχτα της δικτατορίας

18:00 Europe     

18:00 Το ταξίδι του Ορφέα | The Journey of Orpheus

20:30 Κωστής Παπαγιώργης, ο πιο γλυκός μισάνθρωπος | Κωστής Παπαγιώργης, ο πιο γλυκός μισάνθρωπος

23:00 Ένας φόνος στο Μάνσφιλντ | A Murder in Mansfield

ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΟΡΝΕΣ

13:30 Το αλφαβητάρι του Γκρίναγουεϊ | The Greenaway Alphabet

15:15 Στόμα-φωτιά | Boca de Fogo         

15:15 Φως | Light

17:15 Οι σινε-φίλες | Las Cinephilas

19:00 Ένας χρόνος ελπίδας | A Year of Hope

21:00 Η πόλη του ήλιου | City of The Sun

23:15 Η ελευθερία του διαβόλου | La Libertad del Diablo

ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

11:00 Ποτάμια και παλίρροιες | Rivers and Tides             

12:45 Ευρώπη, το όνειρο | Ευρώπη, το όνειρο

12:45 Πεθαίνοντας για την Ευρώπη | Dying for Europe

15:00 Λεβιάθαν | Leviathan

17:30 Η σύναξη | Al Gami'ya

20:00 Νυχτολούλουδα

22:30 Μαύροι Πάνθηρες: Πρωτοστάτες της επανάστασης | The Black Panthers: Vanguard of the Revolution

ΜΕΛΙΝΑ ΜΕΡΚΟΥΡΗ

20:00 Θρύλοι των γηπέδων: Τάκης Λουκανίδης

ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΣΑΚΙΡΗΣ

20:00 Το πράσινο ψέμα | The Green Lie