Συνεχίζεται για έκτη ημέρα σήμερα το 20ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης, που άνοιξε αυλαία την Παρασκευή 2 Μαρτίου.

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, οι αίθουσες Ολύμπιον, Παύλος Ζάννας αλλά και αυτές του Λιμανιού, Φρίντα Λιάππα, Τώνια Μαρκετάκη, Τζον Κασσαβέτης και Σταύρος Τορνές, άνοιξαν για το κοινό, προβάλλοντας ξεχωριστά ντοκιμαντέρ.

Να σημειωθεί ότι στη φετινή διοργάνωση εντάχθηκαν πλήρως οι δήμοι Καλαμαριάς και Παύλου Μελά στον προγραμματισμό, με καθημερινές προβολές στο Κέντρο Πολιτισμού Χρήστος Τσακίρης του Παύλου Μελά και το Δημοτικό Θέατρο Καλαμαριάς Μελίνα Μερκούρη. Και φυσικά στον χώρο INVR θα γίνουν οι προβολές του νέου διαγωνιστικού τμήματος του φεστιβάλ με ταινίες εικονικής πραγματικότητας.

Δείτε αναλυτικά το σημερινό πρόγραμμα προβολών:

ΤΖΟΝ ΚΑΣΣΑΒΕΤΗΣ

12:45 Η θηλιά

17:30 Πόντος: «Μνήμες στην ομίχλη του παρελθόντος»

20:00 Παριστάνοντας τον Θεό | Playing God

22:15 Δηλώσεις και διαδηλώσεις | Working In Protest

ΤΩΝΙΑ ΜΑΡΚΕΤΑΚΗ

13:00 Εδώ είναι Σόπι | This is Sopi

15:00 Μια oλονυχτία για τον Σαίξπηρ

17:30 Η αυλή     

17:30 Ψυχές των συνόρων

20:00 Επιστροφή στην κορυφή

22:30 Interlude

22:30 Welcome... Καλωσόρισμα...

ΟΛΥΜΠΙΟΝ

13:00 Ναπάλμ | Napalm

15:45 Μετεωρίτες | Meteorlar

18:00 Hotel Jugoslavija

20:30 Ένας φόνος στο Μάνσφιλντ | A Murder in Mansfield

23:00 Τα κορίτσια της Χρυσής Αυγής | Golden Dawn Girls

ΦΡΙΝΤΑ ΛΙΑΠΠΑ

12:00 Η οδύσσεια των Επτανήσων: Η γέννηση του Ιονίου Κράτους

13:45 Επιστροφή

15:30 Στιγμιαία όνειρα | Instant Dreams

18:00 Αναζητώντας τον Ανδρέα: Πολιτική ηγεσία σε περίοδο κρίσης

20:30 Ευρώπη, το όνειρο

20:30 Πεθαίνοντας για την Ευρώπη | Dying for Europe

23:00 Μίστερ Γκέι Συρία | Mr. Gay Syria

ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΟΡΝΕΣ

13:30 Αμάλ | Amal

15:45 Το μακρινό γάβγισμα των σκυλιών | The Distant Barking of Dogs

17:45 Ξύπνημα | Awaken

19:30 Το χτες του αύριο | Living in the Future's Past

21:45 Μια μέρα στο Χαλέπι | One Day in Aleppo             

21:45 Ο αντάρτης χειρουργός | Rebellkirurgen

23:30 Πιριπκούρα | Piripkura

ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

13:30 Τουίστ | Twist

15:15 Κωφό παιδί | Doof kind

17:15 Άλιμα

17:15 Θάλαττα

19:15 Ληγμένα | Expired

21:00 Ο θρύλος του Άσχημου Βασιλιά | Die Legende vom hässlichen König

23:30 Αμερικανική Επανάσταση 2 | American Revolution 2

ΜΕΛΙΝΑ ΜΕΡΚΟΥΡΗ

20:00 Οι παραλίες της Ανιές | Les Plages d'Agnès

ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΣΑΚΙΡΗΣ

20:00 Μεσόγειος – Η Ελληνική Λίμνη