Συνεχίζεται για δεύτερη ημέρα σήμερα το 20ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης, που άνοιξε αυλαία χθες Παρασκευή 2 Μαρτίου.

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, οι αίθουσες Ολύμπιον, Παύλος Ζάννας αλλά και αυτές του Λιμανιού, Φρίντα Λιάππα, Τώνια Μαρκετάκη, Τζον Κασσαβέτης και Σταύρος Τορνές, άνοιξαν για το κοινό, προβάλλοντας ξεχωριστά ντοκιμαντέρ.

Στη φετινή διοργάνωση εντάχθηκαν πλήρως οι δήμοι Καλαμαριάς και Παύλου Μελά στον προγραμματισμό, με καθημερινές προβολές στο Κέντρο Πολιτισμού Χρήστος Τσακίρης του Παύλου Μελά και το Δημοτικό Θέατρο Καλαμαριάς Μελίνα Μερκούρη. Και φυσικά στον χώρο INVR θα γίνουν οι προβολές του νέου διαγωνιστικού τμήματος του φεστιβάλ με ταινίες εικονικής πραγματικότητας.

Δείτε αναλυτικά το σημερινό πρόγραμμα προβολών:

ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

11:00 Γλυκό χορτάρι | Sweetgrass 

13:00 Γεια σας, Κουβανοί! | Salut les Cubains

13:00 Μαύροι Πάνθηρες | Black Panthers

13:00 Ο θείος Γιάνκο | Uncle Yanco

13:00 Οι λεγόμενες Καρυατίδες | Les dites cariatides

15:00 Η γη του «Πρόσεχε τα νώτα σου» | Land of Look Behind 

17:30 Ο τελευταίος παρτιζάνος | Ο τελευταίος παρτιζάνος 

20:00 Οι ευάλωτοι | The Sensitives

22:30 Κόμπι | Coby 

ΟΛΥΜΠΙΟΝ

11:00 Καλοκαίρι στη Ναρίτα | Nihon Kaiho sensen: Sanrizuka no natsu

13:00 Η πόλη του ήλιου | City of The Sun

15:45 Το πράσινο ψέμα | The Green Lie

17:45 Ξεπερνώντας τα όρια | Over the Limit 

20:00 Το απώτατο σημείο της ανθρωπότητας | The Farthest 

23:00 Η Κούβα και ο οπερατέρ | Cuba and the Cameramen

ΤΖΟΝ ΚΑΣΣΑΒΕΤΗΣ

11:00 Νταγκεροτυπίες | Daguerréotypes 

13:00 Ryuichi Sakamoto: Coda | Ryuichi Sakamoto: Coda 

15:00 Κι εγένετο φως | Let There Be Light 

17:30 Γεύση τσιμέντου | Taste of Cement

17:30 Μια μέρα στο Χαλέπι | One Day in Aleppo 

20:00 Το τέλος της ζωής | End of Life 

22:30 Σιλβάνα | Silvana Vack Mig Nar Ni Vaknat 

ΤΩΝΙΑ ΜΑΡΚΕΤΑΚΗ

13:00 Πιριπκούρα | Piripkura

15:00 Πάνω, κάτω και πλαγίως | Kho Ki Pa Lu 

17:30 Γλωσσοδέτες | Γλωσσοδέτες

17:30 Ένα σχολείο ενάντια στο ρατσισμό | Ένα σχολείο ενάντια στο ρατσισμό

20:00 Οι παρτιζάνοι των Αθηνών | Οι παρτιζάνοι των Αθηνών 

22:30 GUS G.: “Life Through Fire” | GUS G.: “Life Through Fire” 

ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΟΡΝΕΣ

13:15 Μακαλά σημαίνει κάρβουνο | Makala

15:15 Τόνος, φαρόφα και σπαγγέτι | Atum, Farofa & Spaghetti 

17:45 Ψυχή από σιλικόνη | Silicone Soul 

20:15 Σπίλμπεργκ | Spielberg 

23:00 Η φούστα δεν πάει στα βουνά | Señorita María, La Falda de la Montaña 

ΦΡΙΝΤΑ ΛΙΑΠΠΑ

13:30 Ημερολόγια του Όσλο | The Oslo Diaries 

15:30 Science Reactors: Επικοινωνώντας την επιστήμη αλλιώς | Science Reactors

18:00 No Place for a Rebel | No Place for a Rebel

18:00 Εμπερά | Εμπερά

20:30 In Situ | In Situ

23:00 Στην πρωτεύουσα των αστέγων | Game Girls 

ΜΕΛΙΝΑ ΜΕΡΚΟΥΡΗ

20:00 Πολλά παιδιά, μια μαϊμού κι ένα κάστρο | Muchos hijos, un mono y un castillo 

22:00 Ζώντας για τη σόουλ | Living on Soul 

ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΣΑΚΙΡΗΣ

20:00 Ευχαριστούμε για τη βροχή | Thank You For The Rain 

22:00 Ο άγνωστος του Facebook | En fremmed flytter