Με αρώματα από την Κρήτη θα γεμίσει για ακόμα μια χρονιά η Θεσσαλονίκη και οι εγκαταστάσεις της Διεθνούς Εκθέσεως, με αφορμή την η 9η Παγκρήτια Έκθεση "Κρήτη: Η μεγάλη συνάντηση & Τοπικές γεύσεις Ελλάδας".

Από τις 28 Απριλίου έως τις 6 Μαΐου οι Θεσσαλονικείς θα έχουν την ευκαιρία να δοκιμάσουν και να προμηθευτούν λάδι, τυροκομικά προϊόντα, παξιμάδια - αρτοσκευάσματα, μέλι, βασιλικό πολτό, βότανα, γλυκά, ζυμαρικά, ρακί, κρασί, καλλυντικά και άλλα πολλά.

Στο πλαίσιο των παράλληλων εκδηλώσεων, θα μπορέσετε να παρακολουθήσετε ένα πλήθος μουσικοχορευτικών εκδηλώσεων. Εκατοντάδες οι συντελεστές τους, περισσότεροι από 400 χορευτές, 60 μουσικοί, δεκάδες εκπρόσωποι κρητικών πολιτιστικών σωματείων, αλλά και πλήθος εκπροσώπων πολιτιστικών σωματείων από άλλες περιοχές της Ελλάδας συνθέτουν ένα πολιτιστικό αντάμωμα όσων υπηρετούν τις αξίες των παραδόσεων των ιδιαίτερων περιοχών της χώρας μας.

Αναλυτικά το πρόγραμμα

Σάββατο 28 Απριλίου

10:30

Η έκθεση ανοίγει τις πύλες της στους επισκέπτες

12:00

Το χορευτικό τμήμα του Δ’ ΚΑΠΗ δήμου Θεσσαλονίκης θα παρουσιάσει πλούσιο χορευτικό πρόγραμμα από την περιοχή της Ηπείρου

Πρόεδρος: Στέλιος Λιακόπουλος

Χοροδιδάσκαλος: Ευάγγελος Καραΐσκος

13:00

Το χορευτικό τμήμα ΚΑΠΗ Πενταλόφου Θεσσαλονίκης θα προβάλλει δρώμενα με παραδοσιακούς μακεδονίτικους χορούς

Πρόεδρος: Ιφιγένεια Μηλώση

Χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Καρκάρης

14:00

O καλλιτεχνικός χορευτικός όμιλος "Πύρριχος" θα παρουσιάσει πατροπαράδοτους χορούς από τον Πόντο

Καλλιτεχνικός διευθυντής & χοροδιδάσκαλος: Βασίλειος Πολατίδης

15:15

Ο πολιτιστικός σύλλογος ''Επίκουρος'' Πολίχνης Θεσσαλονίκης θα προβάλλει τους  παραδοσιακούς χορούς της περιοχής

Χοροδιδάσκαλος: Οδυσσέας Κάκος

16:00

Ο πολιτιστικός σύλλογος Προφήτη Λαγκαδά θα παρουσιάσει μουσικοχορευτικά δρώμενα της ευρύτερης περιοχή της Μακεδονίας

Πρόεδρος: Όλγα Ποϊκλή

Χοροδιδάσκαλος: Οδυσσέας Κάκος

19:00

Εγκαίνια

Τα εγκαίνια θα πραγματοποιηθούν με κάθε επισημότητα, παρουσία πλήθους κόσμου και επισήμων. Το παρών θα δώσουν υπουργοί, βουλευτές, εκπρόσωποι της αυτοδιοίκησης, ο περιφερειάρχης Κρήτης κ. Σταύρος Αρναουτάκης και εκπρόσωποι πολιτιστικών σωματείων της Θεσσαλονίκης.

Τα εγκαίνια θα ''ντύσει'' με μουσικοχορευτικό πρόγραμμα ο σύλλογος Κρητών και φίλων Ωραιοκάστρου "Ερωτόκριτος"

Πρόεδρος: Εμμανουέλα Παπαδοπούλου

Χοροδιδάσκαλος: Δημήτρης Βουβάκης 

Κυριακή 29 Απριλίου

11:00

Το κρητικό τμήμα του πολιτιστικού συλλόγου "ΠΗΓΑΣΟΣ" θα παρουσιάσει παραδοσιακούς χορούς με τη συνοδεία ζωντανής κρητικής μουσικής.

Σταύρος Καρασαββίδης: Κρητική Λύρα-τραγούδι

Μιχάλης Παπαβομβολάκης: Μαντολίνο-τραγούδι

Νίκος Υγειονομάκης: Λαγούτο

Πρόεδρος: Γιώργος Μαστορόπουλος

Χοροδιδάσκαλος: Δημήτρης Βουβάκης

11:30

Παρουσίαση του βιβλίου " Έρωτας και σύμπαν" του κρητικού συγγραφέα κ. Σπύρου Ρολλάκη.

12:30

Ο λαογραφικός σύλλογος Κρητών τα "Αγρίμια" θα πραγματοποιήσει επίδειξη κρητικών παραδοσιακών χορών 

Πρόεδρος: Ευαγγελία Γιουμπάκη

Χοροδιδάσκαλος: Ειρήνη Γιουμπάκη

13:15

Ο σύλλογος Καππαδοκίας "Ο Βαρασός" Πλατέος Ημαθίας θα προβάλει τους πατροπαράδοτους χορούς της Καππαδοκίας αλλά και της Μικράς Ασίας.

Χοροδιδάσκαλος: Χρήστος Γεωργιάδης

16.30

Ο πολιτιστικούς σύλλογος Ηρακλείου Λαγκαδά θα παρουσιάσει χορούς από τη Μακεδονία ενώ το παιδικό του τμήμα, χορούς από Ήπειρο και Θεσσαλία

14:00

Ο σύλλογος Κρητών Χαλκιδικής "ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ" θα παρουσιάσει εντυπωσιακές χορογραφίες από την Κρήτη

15:00

Ο πολιτιστικός σύλλογος κάτω Ηλιούπολης Ευόσμου "ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ" θα προβάλλει χορογραφίες από τη Μακεδονία και τη Θράκη.

Πρόεδρος: Στέλιος Καρούτσος

Χοροδιδάσκαλος: Οδυσσέας Κάκος

15:45

O Μικρασιατικός σύλλογος της Νέας Ευκαρπίας "ΟΥΣΑΚ" θα προβάλλει ξεχωριστές χορογραφίες από τη Μικρά Ασία

Πρόεδρος: Βασιλική Αγκότογλου

Χοροδιδάσκαλος: Φούλη Καραβριηλίδου

16:30

Ο πολιτιστικός σύλλογος Ηρακλείου Λαγκαδά θα παρουσιάσει παραδοσιακούς χορούς από τη Μακεδονία

Πρόεδρος: Θεόδωρος Τσιάνης

Χοροδιδάσκαλος: Ανδρέας Μπακιρτζής

17:15

Ο πολιτιστικός σύλλογος Βρασνών θα προβάλλει τους εντυπωσιακούς χορούς της Θράκης

Πρόεδρος: Γιώργος Μελαχρούδης

Χοροδιδάσκαλος: Ανδρέας Μπακιρτζής

18:00

Ο λαογραφικός σύλλογος Νέου Ρυσίου "Η Αρετσού" θα παρουσιάσει παραδοσιακούς χορούς και μουσικές της περιοχής

Πρόεδρος: Γιώργος Δημητριάδης

Χοροδιδάσκαλος: Αλέξανδρος Πετσής

19:00

Ο μορφωτικός σύλλογος κατοίκων Ηλιούπολης θα παρουσιάσει ένα ξεχωριστό παιδικό χορευτικό με πιτσιρίκια που θα επιδοθούν σε Μακεδονίτικους χορούς

Πρόεδρος: Αθανάσιος Μέρμηγκας

Χοροδιδάσκαλος: Σάκης Παληογιάννης

19:45

Ο σύλλογος Ποντίων Ελευθερίου Κορδελιού θα πραγματοποιήσει χορευτικά που έχουν κληροδοτηθεί από τον Πόντο

Πρόεδρος: Θεοδώρα Σεμερτζίδου

Χοροδιδάσκαλος: Κωνσταντίνος Νικολαϊδης

20:30

Ο σύλλογος Κρητών Θέρμης "Η Ξαστεριά" θα προφέρει πλούσιο μουσικοχορευτικό θέαμα   με κρητικούς χορούς και ζωντανή μουσική από τους:

Δημήτρης Μακρής - Λύρα

Λευτέρης Στεργιόπουλος - Λαούτο

Πρόεδρος: Αντώνιος ΦουντουλάκηςΧοροδιδάσκαλος: Βαγγέλης Γιαννακάκης

Δευτέρα 30 Απριλίου

17:00

Ο ποντιακός πολιτιστικός σύλλογος η "Αναγέννηση" Αγίου Νεκταρίου θα παρουσιάσει μουσικοχορευτικά δρώμενα από την ευρύτερη περιοχή του Πόντου

Πρόεδρος: Παναγιώτα Χατζή

Χοροδιδάσκαλος: Κώστας Κετικίδης

17:45

Ο πολιτιστικός σύλλογος Αγίου Βασιλείου Λαγκαδά θα παρουσιάσει ξεχωριστούς πατροπαράδοτους χορούς από τη Μικρά Ασία

Πρόεδρος: Ξανθόπουλος Χρήστος

Χοροδιδάσκαλος: Νάστια Σταυρίδου

18:30

Ο λαογραφικός σύλλογος Σίνδου "Ο Ροδακάς" θα προβάλλει χορούς και φιγούρες από την ευρύτερη περιοχή της Μακεδονίας

Πρόεδρος: Ξανθίππη Αμπατζή

Χοροδιδάσκαλος: Νάστια Σταυρίδου

19:15

Ο πολιτιστικός σύλλογος "Κοσμάς Αιτωλός" θα επιδοθεί σε παραδοσιακούς χορούς από της Μακεδονίας

Πρόεδρος: Χρήστος Κολοβός

Χοροδιδάσκαλος: Θωμάς Ράδης

20:00

Το Κρητικό τμήμα του συλλόγου Μουδανιών θα προβάλλει τις χορευτικές του ικανότητες σε Πεντοζάλι, Χανιώτη ,Σούστα κ.ά

Χοροδιδάσκαλος: Παναγιώτης Βαρότσης

Τρίτη 1 Μαΐου

Εκδήλωση για την πρωτομαγιά

Επισκέπτες και διοργανωτές, σαν μια μεγάλη παρέα, θα φτιάξουν το µεγαλύτερο πρωτοµαγιάτικο στεφάνι, με αγριολούλουδα από Κρήτη και Μακεδονία

18:00

Το χορευτικό τμήμα του Δ’ ΚΑΠΗ του Δήμου Θεσσαλονίκης θα παρουσιάσει χορούς από την ευρύτερη περιοχή της Μακεδονίας 

Πρόεδρος: Στέλιος Λιακόπουλος

Χοροδιδάσκαλος: Ευάγγελος Καραΐσκος

Τετάρτη 2 Μαΐου

18:00

Το σωματείο Μακεδονία Νέας Ευκαρπίας θα προχωρήσει σε χορευτικές επιδείξεις με χορούς από τη Μακεδονία

Πρόεδρος: Θεοδώρα Λάζαρη

Χοροδιδάσκαλος: Βαρβάρα Παναγιωτίδου

18.30

Το χορευτικό λαϊκό τμήμα του συλλόγου κατοίκων Νέας πολιτείας θα παρουσιάσει  λαϊκές χορογραφίες

Χοροδιδάσκαλος: Βαρβάρα Παναγιωτίδου

Πρόεδρος: Ηλίας Ανάπαλης

19.00

Ο σύλλογος Αγίου Παύλου "Χορόσημο" θα παρουσιάσει δρώμενα με παραδοσιακούς μακεδονίτικους χορούς

Πρόεδρος & Χοροδιδάσκαλος: Βαγγέλης Γιαννακάκης

19.30

O  μορφωτικός λαογραφικός όμιλος Βαμβακοφύτου θα παρουσιάσει τοπικούς χορούς από το Βαμβακόφυτο Σερρών

Πρόεδρος: Ανδρέας Γκένιος

Χοροδιδάσκαλος: Ηλίας Ομηριάδης 

20.00

Ο πολιτιστικός αθλητικός σύλλογος Σταυρούπολης "ΔΙΟΝΥΣΟΣ" θα παρουσιάσει πατροπαράδοτους χορούς της περιοχής

Πρόεδρος: Χρηστάκος Ιωάννης

Χοροδιδάσκαλος: Ευαγγελία Καρακούτα

20:30

Ο λαογραφικός σύλλογος Κρητών "Αγρίμια" θα προβάλλει τους πατροπαράδοτους χορούς της Κρήτης

Πρόεδρος: Ευαγγελία Γιουμπάκη

Χοροδιδάσκαλος: Ειρήνη Γιουμπάκη

Πέμπτη 3 Μαΐου

17:00

Ο λαογραφικός χορευτικός Όμιλος "Χ.Α.Ν.Θ." με το Μικρασιατικό και Μακεδονικό τμήμα αλλά και τη Χορωδία του θα παρουσιάσουν πλούσιο μουσικοχορευτικό πρόγραμμα.

Πρόεδρος: Γιάννης Σωσίδης

Χοροδιδάσκαλοι: Τάκης Δόνδρης & Ντίνα Κουκοθίκη

17:45

Ο σύλλογος Ποντίων Μενεμένης το Κρητικό τμήμα θα παρουσιάσει χορούς και φιγούρες από την Κρήτη

Πρόεδρος: Μένη Νικοδημοπούλου

Χοροδιδάσκαλος: Νίκος Πατσατζής

18:30

Το Κρητικό τμήμα του πολιτιστικού σύλλογου Ν. Πολιτείας Ευόσμου θα προχωρήσει σε επιδείξεις με μουσική και χορό από την Κρήτη 

Πρόεδρος: Ηλίας Ανάπαλης

Χοροδιδάσκαλοι: Νίκος Κατσιρντάκης & Μαρία Ταρπαντζή

19:15

Ο σύλλογος Κρητών και φίλων Ωραιοκάστρου «Ερωτόκριτος» θα ξεδιπλώσει τις χορευτικές του ικανότητες στους παραδοσιακούς κρητικούς χορούς 

Πρόεδρος: Εμμανουέλα Παπαδοπούλου

Χοροδιδάσκαλος: Δημήτρης Βουβάκης

20:00

Η Παγκρήτια ένωση Κρητών θα παρουσιάσει χορούς και πατροπαράδοτες εντυπωσιακές φιγούρες της Κρήτης

Πρόεδρος: Γιώργος Πετρακάκης

Χοροδιδάσκαλος: Κωνσταντίνος Αγγελιδάκης

 Όλα τα Κρητικά Χορευτικά θα τα συνοδεύσει ο λυράρης Γιώργος Σφακιανάκης με το συγκρότημα του.

Παρασκευή 4 Μαΐου

17:00

Ο πολιτιστικός σύλλογος Νικοδημινού Πολίχνης  θα παρουσιάσει παραδοσιακούς χορούς της περιοχής 

Χοροδιδάσκαλος: Οδυσσέας Κάκος

17:45

Ο μουσικοχορευτικός λαογραφικός σύλλογος Ασβεστοχωρίου θα πραγματοποιήσει χορευτικές επιδείξεις με παραδοσιακούς χορούς από την ευρύτερη περιοχή της Μακεδονίας

Πρόεδρος: Γιώργος Καρανάτσιος

Χοροδιδάσκαλος: Ζήσης Οικονόμου

18:40

Ο σύλλογος έρευνας και διάδοσης της Κρητικής παράδοσης "Ιδαία Γη" θα παρουσιάσει χορευτικά και ξεχωριστές φιγούρες που διασώζονται αναλλοίωτες μέχρι και σήμερα

Πρόεδρος: Ζαχαρίας Αλεξανδράκης

Χοροδιδάσκαλος: Νίκος Κατσιρντάκης

19:30

Ο λαογραφικός σύλλογος Ευόσμου "Το Γαϊτάνι" θα παρουσιάσει νησιώτικα μουσικοχορευτικά δρώμενα

Πρόεδρος: Έφη Μπουικίδου

Χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Πολακτσίδης

20:00 

Ο πολιτιστικός σύλλογος Αυγής θα επιδοθεί σε ποντιακούς παραδοσιακούς χορούς

Χοροδιδάσκαλος: Στράτος Μπίλης

20:40

Ο σύλλογος Κρητών βρακοφόρων Μακεδονίας  θα παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς, με τη συνοδεία ζωντανής μουσικής από τον Γιάννη Προϊστάκη και τον Γιάννη Σπιθάκη και το συγκρότημα τους.

Πρόεδρος & Χοροδιδάσκαλος: Παναγιώτης Βαρότσης

Σάββατο 5 Μαΐου

11:00

Το πολιτιστικό πνευματικό κέντρο Νέων Μαλγάρων θα παρουσιάσει παραδοσιακούς χορούς της περιοχής 

Πρόεδρος: Μπαξεβάνης Χρήστος

Χοροδιδάσκαλος: Αραμπατζής Θεόδωρος

12:00

Ο σύλλογος Κουριωτών Καλαμαριάς "Ταξιάρχης" θα δώσει μια γεύση από τον πολιτισμό της Προποντίδας και των παραλίων της Μικράς Ασίας  με χορούς και πατροπαράδοτα ακούσματα.

Πρόεδρος: Ζαμπέτογλου Δέσποινα

Δάσκαλος: Γιάννης Ζέττας

13:00

Ο σύλλογος Μαντριτσιωτών Θέρμης  θα παρουσιάσει παραδοσιακούς χορούς της ευρύτερης περιοχής 

13:45

Ο σύλλογος Σερραίων κατοίκων Δήμου Θέρμης θα πραγματοποιήσει δρώμενα με παραδοσιακούς χορούς από τις Σέρρες

Πρόεδρος: Μαλούδης Παναγιώτης

Χοροδιδάσκαλος: Γιάννης Ζέττας

14:30

Ο μορφωτικός πολιτιστικός σύλλογος Κριθιάς θα παρουσιάσει χορούς από τη δυτική και βόρεια Θράκη

Χοροδιδάσκαλος: Γιάννης Ζέττας

15:20

Παρουσίαση ντοκιμαντέρ "Ελαίας Δρόμοι"

Σκηνοθέτης: Ελένη Βλάσση, Καλλιτεχνική Διευθύντρια του Διεθνούς Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Ιεράπετρας

Το ντοκιμαντέρ είναι μια αναδρομή και ένας παραλληλισμός της ζωής των Μινωιτών και των σύγχρονων ανθρώπων, μέσα από τους "δρόμους της ελιάς". Κατά τη διάρκεια του, πραγματεύεται την Ελλάδα από τη Μινωική εποχή μέχρι σήμερα, με επίκεντρο την αρχαιότερη Μινωική Ελιά του Κόσμου, που βρίσκεται στο Ιερό Άλσος Καβουσίου και είναι  ηλικίας 5000 χρόνων.

16:50

Ο ποντιακός σύλλογος Ασπροβάλτας θα παρουσιάσει δρώμενα με μουσική και χορό από τον Πόντο

17:30

Ο σύλλογος Γονιμιωτών Θεσσαλονίκης θα προβάλλει τους παραδοσιακούς χορούς της ευρύτερης περιοχής της Θράκης

Πρόεδρος: Έφη Δούκα

Χοροδιδάσκαλος: Μάχη Βελώνη

18:10

Η χορευτική ακαδημία Πεύκων θα επιδοθεί σε  πατροπαράδοτα χορευτικά υπό τους ήχους παραδοσιακής μουσικής

Πρόεδρος: Χρήστος Γερμανός

Χοροδιδάσκαλοι: Βαγγέλης Γιαννακάκης (κρητικό τμήμα) & Βασίλης Αδαμόπουλος (παραδοσιακό τμήμα)

19:00

Το λαϊκό τμήμα του  χορευτικού συγκροτήματος δυτικής Θεσσαλονίκης το "Σεργιάνι" θα παρουσιάσει χορευτικά δρώμενα υπό τους ήχους λαϊκής μουσικής 

Πρόεδρος: Άγγελος Γκουτζεβελίδης

Χοροδιδάσκαλος η Κατερίνα Καρατζά

19:45

Το χορευτικό συγκρότημα του Ι. Ν. Ζωοδόχου Πηγής Αμπελοκήπων θα αναδείξει με τα χορευτικά του παραδοσιακούς χορούς από την ευρύτερη περιοχή της Μακεδονίας

Χοροδιδάσκαλος: Γιάννης Γκιμπιρίδης

20:30

Η ένωση Κρητών φοιτητών Θεσσαλονίκης θα ξεδιπλώσει τα ταλέντα της στις φιγούρες και το χορό υπό τους ήχους παραδοσιακής κρητικής λύρας και λαγούτου.

Κυριακή 6 Μαΐου

11:30

Ο σύλλογος Ελατοχωριτών Θεσσαλονίκης θα παρουσιάσει  χορούς από την Θεσσαλία και την Στερεά Ελλάδα

12:15

Το χορευτικό συγκρότημα Ι.Ν.Παναγίας Φανερωμένης  θα προχωρήσει σε επίδειξη παραδοσιακών χορών 

Χοροδιδάσκαλος: Αλέξανδρος Γκαϊτατζής

13:00

Ο ποντιακός σύλλογος Ορφανίου Καβάλας θα ξεδιπλώσει τα ταλέντα του στα εξαιρετικά χορευτικά και της φιγούρες που διασώζονται από τον Πόντο

Χοροδιδάσκαλος: Παντελής Αιμουχίδης            

14:00

Ο σύλλογος Κρητών Κιλκίς "Το Αρκάδι" θα επιδοθεί σε μουσικοχορευτικά δρώμενα υπό τους ήχους ζωντανής κρητικής μουσικής

Πρόεδρος: Μαριάννα Σκουλαρικά

Χοροδιδάσκαλος η Γιώτα Καλογρίδη

15:30

Ο σύλλογος αποδήμων Νικοκλειανών Θεσσαλονίκης θα παρουσιάσει παραδοσιακά χορευτικά της περιοχής

Πρόεδρος: Μιχάλης Καραγκούνης

Χοροδιδάσκαλος η Αθανασία Χατζηχαριστού

16:30

Η χορευτική ομάδα Βαρβάρας Χαλκιδικής θα προβάλλει παραδοσιακούς χορούς της Μακεδονίας

Πρόεδρος: Τριανταφύλλου Φρόσω

Χοροδιδάσκαλος: Κώστας Βλαχοθεόδωρος

17:00

Η χορευτική ομάδα Παλαιοχωρίου Χαλκιδικής θα πραγματοποιήσει δρώμενα με παραδοσιακή μουσική και χορό από την ευρύτερη περιοχή

Χοροδιδάσκαλος: Κώστας Βλαχοθεόδωρος

17:30

Ο γυναικείος σύλλογος Νεοχωρίου Χαλκιδικής θα επιδοθεί σε πατροπαράδοτα χορευτικά από την Θράκη

Πρόεδρος: Κατερίνα Ανίκουλα

Χοροδιδάσκαλος: Κώστας Βλαχοθεόδωρος

18:00

Το εφηβικό τμήμα του μορφωτικού πολιτιστικού συλλόγου Φιλύρου και ο αιμοδοτικός πολιτιστικός σύλλογος Πεύκων, θα παρουσιάσουν χορευτικά από την ευρύτερη περιοχή

Πρόεδρος: Θεοδώρα Κοντόσογλου

Χοροδιδάσκαλος: Αθανασία Χατζηχαριστού

18:30

Ο λαογραφικός όμιλος Πολυγύρου θα αναδείξει χορούς της ευρύτερης περιοχή της Χαλκιδικής, με τη συνοδεία ζωντανής μουσικής από τους:

Αρετή Καμηλάκη: Βιολί

Βαλάντης Ουζουνίδης: Λαούτο

19:00

Η ένωση Ποντίων Αμπελοκήπων  θα προβάλλει της χορευτικές της ικανότητες στους παραδοσιακούς ποντιακούς χορούς αλλά και τις εντυπωσιακές φιγούρες

Πρόεδρος: Χρήστος Κυριακίδης

Χοροδιδάσκαλοι: Χρήστος Κυριακίδης - Κυριάκος Κυριακίδης

19:45

Ο πολιτιστικός σύλλογος κατοίκων Ευόσμου "Κύριλλος & Μεθόδιος" θα παρουσιάσει χορούς από τη Μακεδονία

Πρόεδρος: Ελένη Δαμιανοπούλου

Χοροδιδάσκαλος: Μάχη Βελώνη

20:30

Ο σύλλογος έρευνας & διάδοσης της Κρητικής παράδοσης "Ιδαία Γη "θα επιδοθεί σε χορευτικά και εντυπωσιακές φιγούρες υπό τους ήχους ζωντανής κρητικής μουσικής

Πρόεδρος: Ζαχαρίας Αλεξανδράκης

Χοροδιδάσκαλος: Νίκος Κατσιρντάκης

Διοργανωτής έκθεσης:Νεκτάριος Σερμάκης. Κινητό τηλέφωνο:6932430433

Υπεύθυνη πολιτιστικών εκδηλώσεων:Νίκη Ντούλα, σε συνεργασία με τον Νίκο Αλβανούδη.

Τμήμα οργάνωσης και πληροφορίες:Νίκος Βαρδάκης.

Την υγειονομική κάλυψη όλων των εκδηλώσεων και όλης της έκθεσης έχει αναλάβει ο Ελληνικός ερυθρός σταυρός.

Πληροφορίες

 ΤΟΠΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ

Η έκθεση θα διεξαχθεί στη ΔΕΘ, στο Περίπτερο 12.

ΗΜΕΡΕΣ & ΩΡΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ

Η έκθεση θα λειτουργεί από το Σάββατο 28 Απριλίου έως και την Κυριακή 6 Μαΐου 2018.

Το ωράριο λειτουργίας θα είναι: Τα δύο Σαββατοκύριακα από τις 10:30 το πρωί έως τις 9:30 το βράδυ και από Δευτέρα έως και Παρασκευή από τις 12:00 το μεσημέρι έως τις 9:30 το βράδυ.

 ΔΩΡΕΑΝ ΕΙΣΟΔΟΣ – ΔΩΡΕΑΝ PARKING

Η είσοδος θα είναι ελεύθερη στο κοινό, με δωρεάν θέσεις parking για όλους, γεγονός που θα διευκολύνει και θα αυξήσει την επισκεψιμότητα της έκθεσης.